Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku 15. Konkurs Poezji Metafizycznej – relacja

15. Konkurs Poezji Metafizycznej – relacja

2 października 2017 roku uciekliśmy od codzienności i daliśmy się porwać metafizycznym uniesieniom. W Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku odbyła się jubileuszowa, XV edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji Metafizycznej.

Czym tak właściwie jest poezja?

Z pewnością w dzisiejszych czasach jest to sztuka elitarna. Jest opisem zarówno świata zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Poezja nas łączy, skupia na mądrym słowie. Może być dla człowieka ucieczką, schronieniem. Zagłębiając się w sentencje poetów, możemy dostrzec słowa prawdy, które wydobywają się prosto z duszy. Bo poezja taka właśnie jest ? prosta, prawdziwa i głęboka.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: przewodniczący ? profesor Tadeusz Sławek, Joanna Klima, reporterka TVP ? Lidia Tarczyńska oraz aktor Teatru Śląskiego ? Andrzej Warcaba. Zdobywcą pierwszego miejsca został Patryk Andryszak z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im . Tadeusza Kościuszki w Rybniku, który zaprezentował utwór ?Spróbuj opiewać okaleczony świat? Adama Zagajewskiego. Na podium znaleźli się jeszcze Marta Więcław z II LO w Gliwicach oraz Justyna Bednarczyk z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Nagrodę wyróżnienia zdobył Maciej Maślanka z I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku Białej, który zaprezentował utwór ?Świniobicie? Tadeusza Różewicza.

Na widowni byli również obecni wolontariusze Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Trafne są słowa skierowane do wolontariuszy – ?Nie po skrzydłach rozpoznasz Anioła, lecz po sercu otwartym.?. W podziękowaniu za serce i wysiłek włożony w prowadzenie hospicjum, uczniowie naszej szkoły przygotowali dla tych szczególnych Gości podarunki. To dowód przyjaźni, jak też naszego szacunku wobec hospicjum.

W metafizyczny nastrój wprowadził nas wielokrotnie nagradzany chór Bel Canto, pod batutą Lidii Blazel-Marszolik.

Gwoździem programu był recital piosenek m.in. Anny German w wykonaniu aktorki Teatru Rozrywki ? Alony Szostak.

To już kolejna edycja Konkursu Poezji Metafizycznej, która dostarczyła nam tylu emocji i wrażeń związanych z poezją. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło nam obcować z kulturą na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszamy za rok!

Fot. Adam Doliba