Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Święto Matematyki i MMA

Święto Matematyki i MMA

 

>> Więcej informacji matematycznych znajdziecie na stronie http://1lo.rybnik.pl/tag/matematyka

MMA, czyli Matematyczny Maraton Abiturientów

Co roku wczesną wiosną w naszej szkolne zorganizowany zostaje MMA czyli Matematyczny Maraton Abiturientów. Impreza odbywa się w sobotę od 9.00 do 16.00 (z półgodzinną przerwą na posiłek we własnym zakresie ?pizza ?). Uczniowie w grupach rozwiązują arkusze maturalne i zadania rekomendowane przez CKE pod czujnym okiem nauczycieli matematyki . Chodzi o dobrą zabawę i jak najlepsze przygotowanie do egzaminu maturalnego. Zapraszamy wyłącznie uczniów z naszego liceum!


Święto Matematyki

Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły, konkurs na plakat matematyczny, wykłady z matematyki, mistrzostwa szkoły w układaniu kostki Rubika czy turniej matematyczny ?1 z 10? ? to tylko niektóre atrakcje, jakie co roku przygotowujemy z okazji Święta Matematyki w naszej szkole.

Co roku na wiosnę odbywa się w naszej szkole Święto matematyki. W ramach tej imprezy zostaje rozegrany Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Turniej rozgrywany jest systemem szwajcarskim. Każdy zawodnik rozgrywa ok. 7 rund po 10 min.

Szczególne podziękowania dla Pana Tomasza Dziodzio z Miejskiego Klubu Szachowego za pomoc w organizacji i sprawne przeprowadzeniu turnieju. Liczymy na dalszą współpracę.

Uczestnikami matematycznego turnieju ?1 z 10? są przedstawiciele pierwszych klas licealnych. Pytania dotyczą zagadnień z zakresu matematyki ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Zawodnicy muszą odpowiadać na pytania typu: czy liczba 1 jest liczbą pierwszą? Jaka jest największa ujemna liczba całkowita? Ile wynosi 2 do potęgi 10?

Wykłady z matematyk z elementami jęz. angielskiego dla uczniów liceum prowadzi dr Iwona Nowak z wydziału matematyki stosowanej na Politechnice Śląskiej. Uczestniczą w nich głównie klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Przykładowe tematy wykładów to: ?Po co szpiegom matematyka??, ?Metryki?.

W tym dniu uczniowie klas gimnazjalnych mają okazję zaprezentować projekty edukacyjne z matematyki, które przygotowują w grupach pod okiem nauczycieli. Różnorodność tematów świadczyć może o szerokich zainteresowaniach uczniów. M.in. pojawiły się prace pt. ?Kryptologia?, ?Fraktale?, ?Matematyka w sztuce?, ,Matematyka w informatyce?, ?Matematyka w sporcie? czy wreszcie ?Matematyka w hazardzie?.

Pomysłodawczynią i koordynatorką Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śl. była p. Aleksandra Wolny-Kowalska. W organizację imprezy włącza się cały zespół przedmiotowy matematyków, a nagrody dla uczestników konkursów funduje Rada Rodziców.