Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku O nas

O nas

W rankingu miesięcznika „Perspektywy” w ostatnich latach I LO w Rybniku jest jedną z najlepszych szkół w województwie śląskim.

Przedmioty, z których dany oddział realizuje kształcenie w zakresie rozszerzonym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku:

Miarą sukcesów uczniów i nauczycieli jest ogólnopolski ranking szkół średnich ogłaszany od lat przez miesięcznik Perspektywy i Rzeczpospolitą, wg którego I LO jest jedną z najlepszych szkół w okręgu rybnickim. Do wysokich lokat przyczynia się wysoki poziom nauczania, możliwość rozwijania zainteresowań i pogłębiania zdobytej na lekcjach wiedzy.

W szkole działają koła olimpijskie, sportowe, komputerowe, klub europejski, chór szkolny. Do dyspozycji uczniów jest 40 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, sala gimnastyczna, dwie mniejsze sale sportowe, siłownia i boiska wielofunkcyjne. Młodzież uczy się angielskiego, niemieckiego, francuskiego i łaciny (w wybranych oddziałach).

Wymieniać można osiągnięcia naszych uczniów. Byli lub są wśród nas:

 1. FINALIŚCI Olimpiad Międzynarodowych (chemia, biologia)
 2. LAUREACI Olimpiad (język polski, język niemiecki, matematyka, historia, muzyka, chemia, geografia, biologia, teologia katolicka)
 3. FINALIŚCI Olimpiad (matematyka, wiedza o prawach człowieka, muzyka, geografia, biologia, historia, sztuka, język polski, język niemiecki, chemia, teologia katolicka)
 4. FINALIŚCI Międzynarodowej Olimpiady Językowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno – Humanistyczną w Bielsku Białej „The Top” – j. angielski i j. niemiecki

WYRÓŻNIENI W KONKURSACH:

 • konkurs Kangur Matematyczny – nagrody I i II stopnia, wyróżnienia
 • Wojewódzki Drużynowy Turniej z Fizyki – I miejsce
 • konkursy chemiczne organizowane przez Politechnikę Warszawską i Politechnikę Gliwicką – finaliści
 • Ogólnopolski Konkurs na Pracę z Literatury – wyróżnienia
 • Okręgowy Konkurs Języka Niemieckiego – laureatka
 • Okręgowy Konkurs Języka Angielskiego – laureaci
 • Konkurs Matematyczny dla klas II – finaliści
 • Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
 • Wojewódzki Konkurs Fotograficzny „Ochrona środowiska na terenach górniczych” – laureaci
 • Konkurs „Bliżej Afryki” – laureat
 • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej – I miejsce w finale diecezjalnym
 • Turniej recytatorski – wyróżnienie w kategorii młodzieżowej

Dumą szkoły od 1988 roku jest Chór „Bel Canto” zajmujący czołowe miejsca w przeglądach i festiwalach (Ogólnopolski Przegląd Chórów a’capella w Bydgoszczy – Złote Kamertony oraz Grand Prix, Międzynarodowy Festiwal Chórów – Węgry, Festiwal „Pieśń Ludowa w Muzyce Artystycznej” – I miejsce, XII Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Śląskie śpiewanie” – wyróżnienie specjalne). 

Organizujemy wymiany młodzieżowe z Danią, Niemcami i Francją. Corocznie w letnie wakacje młodzież ma okazję wyjazdu na zagraniczne trampingi (zorganizowano już m. in. wyjazdy na Korsykę i Sardynię, do Skandynawii, Włoch, Grecji, Chorwacji, Szkocji, Irlandii, Portugalii).

Nasi uczniowie aktywnie angażują się w działalność Ruchu Młodych Demokratów – biorą udział w debatach oksfordzkich. Szkoła współpracuje z władzami miasta i organizacjami lokalnymi: Teatrem Ziemi Rybnickiej, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Rybniku, LOP, Urzędem Pracy, Muzeum w Rybniku.

Od lat szkoła jest organizatorem Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim, Międzynarodowego Święta Frankofonii, Warsztatów Humanistycznych czy Konkursu Wiedzy o Filmie „Kinomaniak”.