Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku 1c w projekcie Krokus

1c w projekcie Krokus

Klasa 1c o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką Pani Marzeny Bajorskiej kolejny raz wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Krokus.

W tym roku uczniowie klasy 1c po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowym Projekcie KROKUS zainicjowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holocauście. Obecnie bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego świata, m.in. z Irlandii, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Polski (w tym także nasze liceum). W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów – sadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Wschodzące kwiaty mają za zadanie przypomnieć o żydowskich oraz tysiącach dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holocaustu. Kwitnące krokusy maja również symboliczny wymiar – rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny.

W ramach Projektu KROKUS uczniowie klasy 1c poznali historię żydowskiej dzielnicy Kazimierz w Krakowie, przygotowali wykład na temat Holocaustu, wzięli udział w zajęciach podejmujących problem tolerancji i nietolerancji, a przede wszystkim zasadzili na skwerze szkolnym cebulki żółtych krokusów.

Celem projektu jest uwrażliwianie uczniów na problemy dyskryminacji, nietolerancji oraz zwrócenie uwagi na brak akceptacji wobec innych kultur oraz narodowości (nie tylko żydowskiej). Podejmowane działania mają na celu uświadomienie, jakim niebezpieczeństwem jest nienawiść wynikająca z uprzedzeń, a także przywracanie do żywych tych, którzy zostali „wymazani” z pamięci. Projekt KROKUS wraz z jego uczestnikami przypomina co roku, że Żydzi od zawsze stanowili istotną część kultury i naszych społeczności.