Nasza szkoła weźmie udział w projekcie profilaktycznym, którym zostanie objęta cała społeczność szkolna - uczniowie, rodzice oraz nauczyciele.
Realizatorami projektu jest Strefa WzW, wolnych z wyboru, przy finansowym wsparciu Miasta Rybnik.
BLOKOWISKO TO NIE WSZYSTKO (edycja V) to kontynuacja wielobiegunowego program profilaktyki skierowany do nastolatków i młodzieży w wieku 12+, który ma na celu promowanie wśród młodych osób postaw abstynenckich, zdrowego stylu życia bez sięgania po środki psychoaktywne, zwłaszcza narkotyki i dopalacze. Zgodnie z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej wszystkie szkoły są zobowiązane do konstruowania i wdrażania Szkolnych Programów Profilaktyki ? systematycznych i kompleksowych strategii wobec zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży (rozporządzeniu MEN z dn. 18.08. 2015r , które weszło w życie 28.08.2015 r. ? w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii). Wychodząc naprzeciw tej potrzebie kierujemy ofertę, którą można wpisać w cykliczne działania profilaktyczne w ramach Szkolnych Programów Profilaktyki.
BLOKOWISKO TO NIE WSZYSTKO (edycja V) będzie, jak w poprzednich latach, wykorzystywał szeroko pojęte wartości etyczno-chrześcijańskie (godność osoby, centralna rola rodziny, współpraca wszystkich na rzecz wspólnego dobra, szacunek życia ludzkiego, prawda itp.) które bez wątpienia, wzmacniają cały projekt. Projekt w głównej mierze opiera się na strategii edukacji rówieśniczej ? uznanej przez Krajowe Biuro Do Spraw Narkomanii za jedną z kluczowych strategii z punktu widzenia profilaktyki narkomanii. Polega ona na włączeniu w działania profilaktyczne liderów młodzieżowych, czyli odpowiednio przygotowanych rówieśników, którzy prowadzą zajęcia, modelują pożądane postawy, prowadzą dyskusje. Podstawę teoretyczną tej strategii stanowi Teoria Społecznego Uczenia się (A. Bandura 1986).
BLOKOWISKO TO NIE WSZYSTKO (edycja V) to między innymi:
1. Otwarte, bezpłatne konsultacje.
2. Wydarzenia artystyczno – profilaktyczne.
3. Szkolenia i warsztaty dla młodzieży, rodziców i nauczycieli.
4. Objęcie szkół kompleksowym programem profilaktycznym, na którego złożą się:
? szkolenia kadry pedagogicznej i rodziców, (szkolenie głównie w temacie profilaktyki uzależnień rozszerzone o inne zachowania ryzykowne, często połączone z uzależnieniami: samookaleczenie, samobójstwa, agresja itp.)
? konsultacje instruktora terapii na terenie szkoły podczas wywiadówek,
? wydarzenie kulturalno – profilaktyczne na terenie szkoły dla wszystkich uczniów „ANTYMINA”
? według potrzeby tzw. pogadanki na lekcjach wychowawczych,
? warsztaty artystyczno – profilaktyczne z poszczególnymi klasami.
Realizacja projektu trwać będzie od marca 2017 do grudnia 2017, w tym czasie po ustaleniach z dyrekcją i pedagogiem szkolnym będą zrealizowane w/w działania.
Więcej informacji na stronie: http://www.strefawzw.pl/blokowisko-2017.html
Tak było podczas czwartej edycji Blokowiska: