27 października sześciu uczniów z naszej szkoły, pod opieką pani pedagog Barbary Zaparty ? Piaseckiej, wraz ze swoimi kolegami z IV liceum i Liceum Sióstr Urszulanek, wzięło udział w projekcie profilaktycznym ?Bo liczy się człowiek?, realizowanym przez Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu i sfinansowanym ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.
Jego inicjatorzy mieli na celu poszerzenie wiedzy młodzieży w temacie przeciwdziałania nietolerancji, przemocy, mowy nienawiści, kierowania się stereotypami czy nierównego traktowania.
Projekt rozpoczął się od zwiedzania oraz poznawania historii obozów Auschwitz i Birkenau. Z pewnością obecność w takim miejscu skłania każdego odwiedzającego do refleksji nad wartością i poszanowaniem praw człowieka, w tym tego najważniejszego ? prawa do życia. Każda, nawet najmniejsza część obozu przedstawiała tragiczną historię żyjących tam ludzi: wewnątrz bloków, na ścianach, widniały liczne czarno-białe fotografie, w gablotach mieściły się dowody krzywd, jakie człowiek wyrządził swoim niewinnym braciom. Wizyta tam była okazją do poznania symboliki obozów, które pełnią jednocześnie rolę muzeum oraz pomnika pamięci milionów ofiar.
Kolejnym punktem były warsztaty, które odbywały się w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od podsumowania i omówienia wizyty w Auschwitz oraz Birkenau. Następnie uczniowie pracowali w grupach i indywidualnie, dyskutując ze sobą na temat mowy nienawiści, braku równości między ludźmi czy nietolerancji. Na zajęciach można było dowiedzieć się, w jaki sposób powstają zachowania dyskryminacyjne i jakie mechanizmy nimi rządzą oraz przybliżono młodzieży zagadnienia kluczowe dla tego projektu, takie jak hejt, uprzedzenia czy stereotypy. Część praktyczna projektu zakończyła się wspólnym opracowaniem działań służących przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom społecznym.
Warsztaty miały na celu uświadomienie młodzieży, jak wiele zła może wyrządzić na pozór ?niewinna? mowa nienawiści czy nietolerancja oraz propagowanie postaw związanych z przeciwdziałaniem i reagowaniem na akty przemocy, nienawiści wobec drugiego człowieka. Z pewnością każdy uczestnik warsztatów wyniósł z nich coś dla siebie.
Anna Chowaniec
Informacja prasowa przygotowana przez organizatorów:
Bo liczy się człowiek ? projekt edukacyjny
W dobie konsumpcjonizmu, gdzie mieć oznacza być, człowiek i jego godność schodzą na drugi plan. Rozpowszechnione są mowa nienawiści (hejt), nietolerancja i dyskryminacja. Projekt ?Bo liczy się człowiek? ma na celu pokazanie, do czego mogą prowadzić negatywne zachowania ludzi.
Świat, w którym żyjemy, nie jest rajem. Pełen skrajności i agresji, jest chaotyczny, zagubiony w codziennym pędzie, zatracony i zobojętniały. Wszechobecne są stereotypy, nienawiść i wciąż żywe ideologie wrogo nastawione wobec podstawowych praw człowieka.
Właśnie teraz potrzebne jest uświadomienie ludziom, zwłaszcza młodym, co jest w naszym życiu ważne, a na co zwraca się coraz mniejszą uwagę. Trenerzy z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu (Auschwitz Jewish Center Foundation) i policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) pokazują młodzieży z województwa śląskiego, do czego może doprowadzić agresja słowna, a także przeciwdziałać tym zjawiskom.
Wiemy z historii, że kumulacją i efektem omawianych zachowań może być eskalacja przemocy fizycznej i psychicznej, zwana powszechnie wojną. Wyniszczanie innych osób lub całych narodowości nie jest efektem bujnej wyobraźni, lecz faktem historycznym.
Dlatego uczestnicy projektu odwiedzają miejsce szczególne ? obóz Auschwitz-Birkenau, w którym jeden człowiek drugiemu człowiekowi uczynił rzecz potworną. Następnie uczniowie, nauczyciele i policjanci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez trenerów Centrum Żydowskiego. Dzięki nim dowiadują się o przyczynach i skutkach problemów, jakimi są mowa nienawiści, nietolerancja, dyskryminacja i ocenianie ludzi na podstawie stereotypów. Aby zwiększyć oddziaływanie i dotrzeć do jak największej liczby osób, stworzone zostaną trzy krótkie filmy promocyjne. Na koniec zadajmy sobie pewne pytanie: Czy chcemy żyć w świecie pełnym nienawiści i przemocy?