Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Discover Canada: III miejsce Weroniki

Discover Canada: III miejsce Weroniki

Uczennica klasy drugiej naszego liceum, Weronika Mazurek, zajęła trzecie miejsce w konkursie Discover Canada 2017.

Najlepsi wykazali się wiedzą na temat geografii, historii, literatury, kultury Kanady. Operowali tak swobodnie językiem angielskim jak jego rodzimi użytkownicy, czego dowodem może być fakt iż wszystkie 3 etapy konkursu odbywały się w języku angielskim.

Kierownik Studiów Amerykańskich i Kanadyjskich Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Paweł Jędrzejko oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach mgr Urszula Machalica uhonorowali finalistów i laureatów IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Discover Canada 2017 r. Pierwsza edycja konkursu ruszyła w 2013 roku.

W 2017 roku w konkursie wzięło udział 979 uczestników do II etapu przeszło 63 uczestników. Tytuł finalisty uzyskało 15 uczniów z: Częstochowy, Buska Zdroju, Rybnika, Krzepic, Bielska-Białej, Żor, Bierunia, Ostrowca Świętokrzyskiego, Poznania, Skierniewic, Piekar Śląskich, Tych i Rudy Śląskiej.

Laureatami zostali:

I miejsce: Natalia Cieślak ? I LO im. Słowackiego w Częstochowie
II miejsce: Justyna Podsiadło ? I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju
III miejsce: Weronika Mazurek ? I LO im Powstańców Śląskich w Rybniku
IV miejsce: Agnieszka Staroń ? I LO im. Karola Miarki w Żorach
V miejsce: Ewelina Lech ? LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu

Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach współorganizują ogólnopolski konkurs wiedzy o Kanadzie. Główną koordynatorką przedsięwzięcia jest dr hab. Eugenia Sojka, zaś licealnymi liderami są: Beata Pasierbek, Beata Kurzeja, Hanna Mrozek-Granieczny i Wojciech Oleś.

Uniwersytet zagwarantował prestiżowe indeksy, a Prezydent Miasta Żory nagrody pieniężne w wysokości 3000zł (I miejsce), 2000zł (II miejsce) i 1000zł (III miejsce).

Finał konkursu, który miał miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, uświetnił wykład dr Barbary Messamore z University of the Fraser Valley w Kanadzie jak również występy utalentowanych uczniów.