Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Dzień Patrona 2017 (relacja i galeria)

Dzień Patrona 2017 (relacja i galeria)

W dniu 6 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbył się Dzień Patrona.

W dniu 6 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbył się Dzień Patrona Szkoły ? Powstańców Śląskich, który zorganizowali nasi historycy: mgr Dariusz Jądro i mgr Artur Łojek. Uroczystość tę poprowadził przewodniczący szkoły Bartosz Wiszniowski z klasy 2f, a uczestniczyli w niej licealiści z klas 1b, 1d i 1f.

W pierwszej części publiczność usłyszała następujące wiersze poszczególnych autorów o tematyce śląskiej zaprezentowane przez wymienionych uczniów. A były to:

  • Mowa ojczysta Juliusza Ligonia (Karolina Wengierska z kl. 2d)
  • Jestem śląskie dziecko Juliusza Ligonia (Maciej Swierczyna z kl. 1f)
  • Moja ojczyzna Konstantego Damrota (Agata Stebel z kl. 1b)
  • Wymarli nasi tak liczni Piastowie Konstantego Damrota (Martyna Legieć z kl. 1d)
  • Ostatnie życzenie Konstantego Damrota ( Marta Handschuh z kl. 1b)

Uroczystość uświetnił swym występem chór ,,Bel Canto” pod kierunkiem mgr Lidii Blazel- Marszolik. Chórzyści zaśpiewali m. in. utwory takie jak: Jechał Jasio młody czy Już zachodzi czerwone słoneczko.

W drugiej części obchodów referat wygłosił dyrektor Muzeum w Rybniku dr Bogdan Kloch. Dr Kloch w swoim wystąpieniu skupił się głównie na przebiegu powstań śląskich na terenie Rybnika i najbliższych okolic, a także na obecności symboliki powstańczej w przestrzeni publicznej naszego miasta i naszej szkoły od zakończenia powstań śląskich po czasy współczesne.

Fot. Adam Doliba

W ramach wydarzenia na scenie zaprezentował się szkolny chór Bel Canto pod dyrekcją Lidii Blazel-Marszolik, wykonując utwór ?Jechał Jasio młody?: