Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Frankofonia 2022 – podsumowanie

Frankofonia 2022 – podsumowanie

Mesdames et messieurs, 27 kwietnia 2022 roku w “Powstańcach” odbyła się Frankofonia. Po dwóch latach przerwy w końcu mieliśmy przyjemność świętować stacjonarnie.

Całą środę spędziliśmy na auli, świetnie się bawiąc i słuchając pięknej, francuskiej muzyki w wykonaniu naszych uzdolnionych uczennic i uczniów. Usłyszeliśmy zarówno te nowsze piosenki, m.in. z filmu “Ratatuj” czy “Zimnej wojny”, jak również te trochę starsze,  jak  “La vie en rose”. Oprócz tego program uroczystości wzbogaciły tancerki, które zaprezentowały nam salsę oraz jazz.

Najważniejszymi punktami programu były konkursy, które zrobiły ogromną furorę. Konkurs recyklingu modowego im. Martina Margieli zrobił na wszystkich duże wrażenie. Nasze uczennice wykazały się wielką wyobraźnią i umiejętnościami krawieckimi, prezentując wspaniałe stylizacje wykonane tylko z materiałów z odzysku. Kreacje nie zrobiłyby tak dużego wrażenia, gdyby nie modelki, które w naprawdę profesjonalnym stylu przeszły po wybiegu. Mogliśmy zobaczyć niezwykle dobrze wykonane stroje – od klasycznej małej czarnej do tych bardziej nowatorskich i finezyjnych kreacji. Wszystkie pomysły miały ogromny potencjał, jednak mimo tego nasi uczniowie musieli wybrać swojego faworyta. Różnice głosów były niewielkie, co świadczy o tym, iż wszystkie projektantki wykonały tak samo dobrą robotę. Przewagę zdobył projekt Honoraty Puchalskiej i Julii Kuli, na drugim miejscu znalazła się Agata Porwoł, Małgorzata Manastyrska i Emilia Golda, z kolei  trzecią pozycję zdobyła Konstancja Nawrocka.

Podczas Frankofonii trwał jeszcze inny konkurs – na najlepsze francuskie wypieki. Uczniowie już od samego rana przynosili do auli swoje tarty i quiche. Konkurs ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nim udział bardzo wielu uczniów, zatem konkurencja była duża. Kilkudziesięciu uczniów zdecydowało się poświęcić czas na upieczenie czegoś wspaniałego. Każda tarta i każda quiche były małym arcydziełem. W całej auli utrzymywał się zapach świeżych ciast, który przywodził na myśl małą piekarnię o poranku. Uczniom ciężko było się oprzeć pokusie, wieść o wypiekach sprowadzała do auli nawet tych, którzy nie uczą się języka francuskiego. Ostatecznie nasi powstańczy frankofile również spróbowali rozpływających się w ustach smakołyków, jednak uprzedziło ich jury. W skład jury wchodzili: Pan Dyrektor Tadeusz Chrószcz oraz Pani Aleksandra Kotas, Pani Jadwiga Juraszczyk oraz Pani Jolanta Stelmach-Adamczyk. Głosem sędziów najlepsze tarty upiekli: Alicja Klasik, Zofia Cyran, Wiktoria Forajter, Emilia Grzegorzyca, Jonasz Cieśla i Małgorzata Manastyrska.

W przerwach od spraw związanych z konkursami słuchaliśmy muzyki, ale oprócz tego mieliśmy przyjemność posłuchać wykładów tegorocznych maturzystek – jednego o francuskich matematykach oraz drugiego o galicyzmach w języku polskim. Przysłuchiwaliśmy się wykładowi o modzie, poprzedzającemu konkurs i pokaz mody, a także wykładowi wprowadzającemu o Frankofonii i jej genezie. Ponadto program Frankofonii uświetnił wykład Pana Łukasza Cyrana o relacjach polsko -francuskich.

Warto dodać również, że od 27 kwietnia na parterze tuż przy głównym wejściu możemy podziwiać przepiękną makietę VII-ej dzielnicy Paryża. Makieta została wykonana własnoręcznie przez utalentowaną Anetę Hajnce z klasy Id.

Frankofonia to zdecydowanie szczególny czas w roku dla każdego miłośnika języka francuskiego. Tegoroczna Frankofonia wyszła zjawiskowo. Wielu uczniów dołożyło swoje cegiełki do tego, by wszystko poszło, jak należy, a cała reszta frankofilów z zainteresowaniem obserwowała to, co działo się na scenie. Z całą pewnością uczniowie opuścili tego dnia aulę bogatsi o nowe doświadczenia, nowe wrażenia i nową wiedzę.

Merci beaucoup, chers camarades et professeurs!

Tekst: Anna Leitner 3a

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tej imprezy: