Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I miejsce w finale 18. Konkursu „Pojedynek na Słowa”

I miejsce w finale 18. Konkursu „Pojedynek na Słowa”

14 grudnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się finał 18. edycji Pojedynku na Słowa. W czasie konkursu zaprezentowana została poezja mówiona i śpiewana, zaś do bitwy stanęły drużyny złożone z sześciu uczniów (recytujący lub śpiewający poezję), akompaniatora oraz jednego nauczyciela występującego w poetyckiej interpretacji.

Uczniowie naszej szkoły w składzie (według kolejności występujących):

Krzysztof Rożek, Matylda Wajner, Paulina Hiltawska, Magdalena Szweter, Zuzanna Kralka, Oliwia Kąkol zmierzyli się w bitwie na słowa mówione i śpiewane z drużyną II Liceum Ogólnokształcącego im. Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Nasza drużyna dzięki brawurowym popisom pokonała przeciwnika przewagą 6 punktów i tym samym zajęła pierwsze miejsce w finale ekscytującego, obfitującego w emocje pojedynku.

Konkurs rozpoczęła Pani Agnieszka Janas (jedna z opiekunek artystycznych grupy oraz  akompaniatorka) „Kolędą dla nieobecnych” z repertuaru Beaty Rybotyckiej, uzyskując 30 punktów dla drużyny. Zespół przygotowywały do kolejnych etapów pojedynku Panie: Marzena Bajorska oraz Aleksandra Kotas. We wcześniejszych eliminacjach drużyna naszej szkoły pokonała Zespół Szkół Mechanicznych (pierwszy etap) oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika z Rybnika (półfinał).

Przed nami kolejna, wielka poetycka bitwa – bitwa, w której polska literatura piękna zyska zupełnie nowe brzmienie. Cieszę się, że po raz kolejny spółka PGE GiEK, poprzez Fundację Elektrowni Rybnik której jesteśmy mecenasem, mogła mieć istotny udział w tym niezwykłym, muzycznym wydarzeniu – podkreślał przed konkursem Andrzej Legeżyński – prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Pojedynek na Słowa niesie wiele pozytywnych wartości poznawczych, wyzwala artystyczną pasję i energię twórczą, rozszerza wiedzę o poezji i zachęca do poszukiwań literackich poza programem szkolnym. Łączenie rywalizacji uczniów z występami profesjonalnych artystów pozwala młodzieży zbliżyć się do sztuki poprzez interpretacje mistrzów – stwierdziła przed konkursem Pani Jadwiga Demczuk-Bronowska – dyrektor artystyczny Pojedynku na Słowa.

Gościem specjalnym wydarzenia był muzyk obdarzony piękną barwą głosu, ale też showman, opowiadacz anegdot, plotek i żartów – MACIEJ MIECZNIKOWSKI. W recitalu „Piosenka jest dobra na wszystko” usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie i światowe przeboje takich twórców, jak Władysław Szpilman, Andrzej Zaucha, Piotr Szczepanik, Wojciech Młynarski, Louis Armstrong, Nat King Cole, czy Prince, a także znane i mniej znane piosenki autorskie z repertuaru artysty.

Drużynie gorąco kibicowali w Teatrze Ziemi Rybnickiej obecni na pojedynku uczniowie wraz z nauczycielami😊 Serdecznie wszystkim dziękujemy za wsparcie, zaś Krzysztofowi, Matyldzie, Paulinie, Magdalenie, Zuzannie oraz Oliwii gratulujemy wspaniałego sukcesu!

Życzymy również powodzenia na kolejnych konkursach!