Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku JuFeNalia „Zabić drozda”, a „Dwunastu gniewnych ludzi”

JuFeNalia „Zabić drozda”, a „Dwunastu gniewnych ludzi”

W ramach Jubileuszowego Festiwalu Nauki wykład „Zabić drozda”, a „Dwunastu gniewnych ludzi” - kilka uwag o charakterze anglosaskiego modelu procesu sądowego na tle jego przedstawień w kulturze, 2 grudnia poprowadzi nasz absolwent dr Mateusz Szymura.

dr Mateusz Szymura

Zakład Powszechnej Historii Państwa i Prawa, Instytut Historii Państwa i Prawa, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii oraz Adiunkt w Zakładzie Powszechnej Historii Państwa i Prawa w Instytucie Historii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Adwokat w Izbie Adwokackiej we Wrocławiu oraz członek zarządu Fundacji Europejskiej Kultury Prawnej. Członek European Society for History of Law oraz członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Historii Prawa. 

Swoje zainteresowania ogniskuje wokół recepcji prawa rzymskiego w hybrydowych systemach prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem szkockiego systemu prawa prywatnego, a także rozwiązań prawnych na pograniczu romańskiej i anglosaskiej tradycji prawnej.