Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku JuFeNalia – dr hab. inż. Krzysztof Gromysz

JuFeNalia – dr hab. inż. Krzysztof Gromysz

W ramach Jubileuszowego Festiwalu Nauki JuFeNalia 2022/2023 pierwszy wykład pt. “Rektyfikacja wychylonych z pionu obiektów budowlanych” wygłosił dr hab. inż. Krzysztof Gromysz, profesor Politechniki Śląskiej.

 Wykład, który odbył się 21 września, dotyczył zagadnienia prostowania obiektów budowlanych  o różnym przeznaczeniu. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi metodami prostowania budynków, które są stosowane w Polsce. Efekt ten można osiągnąć na dwa sposoby – przez obniżanie części, które wyżej leżą, albo przez podniesienie części budynku leżących niżej. W pierwszym przypadku wybiera się grunt spod fundamentu, a w drugim wykorzystuje się podnośniki. Profesor Gromysz w trakcie wykładu skupił się na metodzie  podnoszenia budowli z wykorzystaniem podnośników hydraulicznych. Uczniowie szczegółowo zostali zapoznani z realizację takiego przedsięwzięcia  od fazy odpowiedniego modelowania matematycznego  aż do wykonania.

Wykład wzbudził ogromne zainteresowanie młodzieży, czego potwierdzeniem stały się licznie zadawane pytania na które wyczerpująco odpowiedział prowadzący.

 

fot. Michał Tokarski

 

fot. P. Kaznocha