Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Klasa 1d „dorzuca kilometry” na 100-lecie szkoły

Klasa 1d „dorzuca kilometry” na 100-lecie szkoły

W ubiegły piątek, korzystając ze słonecznej aury, klasa 1d postanowiła dorzucić kolejne kilometry w cyklu rajdów górskich, 100 kilometrów na 100-lecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Klasa, wraz z wychowawcą zdobyła szczyt Błotnego (917 m n.p.m.) To niewybitne wypiętrzenie grzbietu, wznoszące się nad Doliną Wapienicy, niecałe 4 km na zachód od Klimczoka, jest zwornikiem dla biegnącego w kierunku zachodnim ramienia Czupla – Łazka – Zebrzydki oraz dla odgałęziającej się ku północy rosochy Przykrej, Wielkiej Polany i Palenicy. Wierzchołek, grzbiety w jego rejonie oraz południowe stoki opadające ku dolinie Chrobaczego Potoku w Brennej pokryte są ciągiem polan, które do II wojny światowej stanowiły tradycyjny ośrodek gospodarki pasterskiej. Większą część stoków pokrywają lasy mieszane lub bukowe.

Pierwotna nazwa góry lub odpowiedniego odcinka grzbietu, używana przez miejscową ludność, brzmiała zapewne Błotny. W 1571 wymieniana była w dokumentach niemieckich jako Berg Blatin, później w pismach czeskich jako Blatny lub Blatna. Na mapach austriackich z początku XX wieku szczyt figuruje jako Blatny. Po I wojnie światowej ustaliła się na długo nazwa Błatnia, gwarowo Błatnio.

Po dotarciu na szczyt klasa spędziła czas na integracji. Uczniowie pokonali w sumie 12 km, w tym 450m przewyższeń w górę. Pogoda sprzyjała a góry zapewniły przepiękne widoki. Warto taki rajd przeżyć raz jeszcze w najbliższym czasie!