Wisława Szymborska była wielbicielką kiczu i telewizyjnych seriali, zbierała stare pocztówki i czasopisma, francuskie żurnale z fin de siecle'u, różne gadżety i bibeloty. Z równym zapałem brała udział w literackich zabawach, tworząc limeryki, epitafia, dystychy. To dzięki Szymborskiej limeryk, to "niesforne ziółko literatury angielskiej", zadomowiło się na stałe w Polsce. Poetka odczuwała niepohamowaną potrzebę poetyckiej improwizacji.
Z okazji Dnia Poezji, śladami twórczości polskiej noblistki, zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na najlepszy limeryk. W tym celu do 31 marca na adres biblioteki szkolnej biblioteka@1lo.rybnik.pl należy wysłać jeden utwór. W mailu z dopiskiem „Limeryk – szkolny konkurs literacki” prosimy podać również nazwisko i imię oraz klasę.
Najlepsze utwory zostaną zaprezentowane na szkolnym korytarzu wraz z wystawą poświęconą polskiej noblistce – patronce roku 2023.
Zachęcamy do zabawy!
* Limeryk – miniatura liryczna; nonsensowny, groteskowy wierszyk o skodyfikowanej budowie: pięć wersów o ustalonej liczbie sylab i charakterystycznym układzie rymów: aabba. Utwór o charakterze żartobliwym, komicznym czy komediowym podobnie jak fraszka czy dowcip, posiada specyficzną budowę: pochodzi z angielskiej poezji ludowej i zazwyczaj jest zbudowany z pięciu wersów. Zawiera żartobliwe aluzje odnoszące się do osób czy miejscowości, których nazwy wymienia w pierwszym wersie.
Przykłady:
Tutaj spoczywa Szymon Przywsza,
a tuż przy Przywszy żona bywsza.
Jak widać z porównania dat,
te zgony dzieli kilka lat –
nieboszczka była dłużej żywsza
„Pewien Chińczyk nieboszczyk w Kantonie
Ukazywał się nocą żonie
A że obok małżonki
Spał tylko marynarz z dżonki
Noc mijała w niewielkim gronie”
W. Szymborska