Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Konkurs na limeryk – śladami Wisławy Szymborskiej

Konkurs na limeryk – śladami Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska była wielbicielką kiczu i telewizyjnych seriali, zbierała stare pocztówki i czasopisma, francuskie żurnale z fin de siecle'u, różne gadżety i bibeloty. Z równym zapałem brała udział w literackich zabawach, tworząc limeryki, epitafia, dystychy. To dzięki Szymborskiej limeryk, to "niesforne ziółko literatury angielskiej", zadomowiło się na stałe w Polsce. Poetka odczuwała niepohamowaną potrzebę poetyckiej improwizacji.

Z okazji  Dnia Poezji, śladami twórczości polskiej noblistki, zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na najlepszy limeryk. W tym celu do 31 marca na adres biblioteki szkolnej biblioteka@1lo.rybnik.pl należy wysłać jeden utwór. W mailu z dopiskiem „Limeryk – szkolny konkurs literacki” prosimy podać również nazwisko i imię oraz klasę.

Najlepsze utwory zostaną zaprezentowane na szkolnym korytarzu wraz z wystawą poświęconą polskiej noblistce – patronce roku 2023.   

Zachęcamy do zabawy!

* Limeryk – miniatura liryczna; nonsensowny, groteskowy wierszyk o skodyfikowanej budowie: pięć wersów o ustalonej liczbie sylab i charakterystycznym układzie rymów: aabba. Utwór o charakterze żartobliwym, komicznym czy komediowym podobnie jak fraszka czy dowcip, posiada specyficzną budowę: pochodzi z angielskiej poezji ludowej i zazwyczaj jest zbudowany z pięciu wersów. Zawiera żartobliwe aluzje odnoszące się do osób czy miejscowości, których nazwy wymienia w pierwszym wersie.

Przykłady:

Tutaj spoczywa Szymon Przywsza,

a tuż przy Przywszy żona bywsza.

Jak widać z porównania dat,

te zgony dzieli kilka lat

nieboszczka była dłużej żywsza

 

Pewien Chińczyk nieboszczyk w Kantonie

Ukazywał się nocą żonie

A że obok małżonki

Spał tylko marynarz z dżonki

Noc mijała w niewielkim gronie

W. Szymborska