Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Nasi uczniowie na warsztatach MICC

Nasi uczniowie na warsztatach MICC

W dniach 3-9 maja b.r. w odrestaurowanym kompleksie pałacowym w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, Fundacja „Krzyżowa” przy wsparciu programu Erasmus+ zorganizowała kolejną edycję warsztatów MICC – Model International Criminal Court (symulacja procesów przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze).

Kilkudziesięciu uczestników z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Niemiec oraz Polski, zostało podzielonych na cztery grupy (sędziowie, prokuratorzy, adwokaci oraz zespół prasowy), w ramach których pracowali nad dokumentami dotyczącymi trzech rzeczywistych procesów, które odbyły się przed Trybunałem w Hadze. Pod opieką wyspecjalizowanych trenerów odbywały analizy i dyskusje w grupach, które przeplatały się z czasem przeznaczonym na wzajemne poznanie swoich krajów i kultur czy zwiedzaniem kompleksu w Krzyżowej – w Polsce znanego głównie jako miejsce tzw. mszy pojednania z listopada 1989r., w której udział wzięli premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz RFN Helmut Kohl. Nie zabrakło też czasu na wspólny wyjazd do Wrocławia.

Najważniejszym momentem warsztatów była symulacja procesów trzech osób faktycznie sądzonych za zbrodnie przeciwko ludzkości – Friedricha Flicka (niemieckiego przemysłowca, który dorobił się fortuny na niewolniczej pracy więźniów obozów koncentracyjnych), Drazena Erdemovicia – (bośniackiego Chorwata, który brał udział w masakrze w Srebrenicy, ale jego późniejsze zeznania przyczyniły się do osądzenia głównych winnych masakrze), oraz rwandyjskiego piosenkarza i autora tekstów – Simona Bikindiego, którego emitowane w radio utwory miały mieć przyczynić się do masakry Tutsich w tym środkowoafrykańskim kraju.

Wyroki sędziowskie zaskoczyły niejednego uczestnika warsztatów; towarzyszyła im przy tym żywiołowa dyskusja młodzieży, trenerów oraz opiekunów.

Warsztaty MICC to szansa na poznanie nowych, ciekawych osób i ich punktu widzenia na wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat, pochwalenie się własną wiedzą i spojrzeniem na prawo międzynarodowe oraz możliwość podszlifowania języka angielskiego. W tegorocznym spotkaniu udział wzięli: Igor Albin oraz Miłosz Wróbel z 2a, Szymon Bukowski z 2f, Antoni Kubis, Bartosz Panek oraz Mateusz Suchanowski z 3a. Opiekunem grupy był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie – Łukasz Cyran.

Zachęcamy też do zapoznania się podsumowaniem medialnym warsztatów, opracowanym przez zespół prasowy:

https://www.model-icc.org/wp-content/uploads/MiccSchool2022_compressed.pdf