Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Nowe eksponaty w szkolnej Izbie Pamięci

Nowe eksponaty w szkolnej Izbie Pamięci

Jakie były zainteresowania uczniów przedwojennego gimnazjum w Rybniku?

Zbiory szkolnej Izby Pamięci (w sali 115) wzbogaciły się ostatnio o dwa druki sprzed 86 lat. Pierwszy z nich to niewielkich rozmiarów ?Spis podręczników szkolnych na rok 1931/32?, wydany nakładem rybnickiego oddziału drukarni ?Polonia?. Dowiadujemy się z niego nie tylko z jakich książek korzystali uczniowie naszego gimnazjum w klasach I ? VIII, ale też jakie przedmioty były w programie poszczególnych klas, a nawet tego, że rok szkolny podzielony był na cztery okresy (semestry).

Druga z przekazanych nam pamiątek to ośmiostronicowe ?Pisemko uczniów Gimnazjum Państwowego w Rybniku? z datą 25.03.1931 r. Rzecz ta, formatu A4, wydana została w technice powielaczowej przez szkolne Koło Polonistów. Koło to składało się wówczas z dwóch sekcji: językowej (zajmujące się badaniem gwary śląskiej) oraz literackiej. W ?Pisemku? publikowano zatem ? co zrozumiałe ? uczniowskie próby poetyckie i prozatorskie.

Jest tam też artykuł historyczny o działalności zakonu franciszkańskiego na Litwie i opis śląskich zwyczajów świętowania wiosny z przywołanym tekstem ludowej piosenki w języku czeskim. Przeczytać możemy relacje ze zlotów i obozów szkolnej drużyny harcerskiej oraz krótkie sprawozdania z bieżącej działalności kół działających na terenie szkoły: Koła Filologicznego, Koła Krajoznawczego, Kółka Numizmatyczno-filatelistycznego. Działała też w szkole Sodalicja Marjańska, Szkolna Kasa Oszczędności (ze stanem wpłat sięgających 3400 zł) oraz sklepik harcerski, którego sprzedażowym hitem okazały się cukierki ? tzw. kanoldy.

Te ciekawe pamiątki z okresu międzywojennego przekazał nam Pan Krzysztof Kluczniok ? prezes leszczyńskiego stowarzyszenia ?Dzwon?, a prywatnie syn absolwenta naszej szkoły. Panu Krzysztofowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Oczywiście czekamy na kolejne ciekawe pamiątki rybniczan, które mogą wzbogacić naszą Izbę Pamięci.

Dariusz Jądro