Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Patrycja poleca „Portret Doriana Graya”

Patrycja poleca „Portret Doriana Graya”

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w najbliższych dniach nasi uczniowie i nauczyciele podzielą się z Wami tytułami książek, które utkwiły im w głowach i sercach.

Przedstawiamy propozycję przygotowaną przez Patrycję Vogel, która jest tegoroczną maturzystką i absolwentką naszego gimnazjum. Patrycja przez 6 lat wypożyczyła ponad 250 książek, a czyta również książki z innych źródeł.

Po raz pierwszy zabrałam się za powieść Oscara Wilde’a w samolocie o 5 nad ranem i mimo tego, że ostatni raz z poduszką widziałam się niemal dobę wcześniej chłonęłam kolejne strony tego, co rozgrywało się przede mną na stronach tej książki. Główny bohater jest bogatym przedstawicielem Brytyjskiej arystokracji, który jest gotowy wiele poświęcić, żeby być wiecznie młodym. Zanurzając się w historii obserwujemy przemianę wewnętrzną bohatera, co skłania do wielu refleksji. Powieść opublikowano w 1890 roku, w tamtych czasach budziła liczne kontrowersje. Autor powieści miał burzliwe życie – po tym, jak został skazany na 2 lata ciężkich robót jego żona zmieniła nazwisko i wyjechała z dziećmi z kraju, po wyjściu z więzienia posługiwał się fałszywym nazwiskiem. Teraz po wielu latach wielu czytelników doceniło jego pracę i pokochało jego twórczość.

Ja osobiście lubię wracać do „Portretu Doriana Graya” w towarzystwie muzyki Hozier’a.

Patrycja Vogel