7-8 kwietnia 2016 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się XI Warsztaty Humanistyczne. W tym roku tematem przewodnim była ?Podróż?.
Podczas pierwszego dnia uczniowie z I Liceum im. Powstańców Śląskich i innych rybnickich szkół mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Można było także spróbować swoich sił w konkursie literackim i fotograficznym.
Zajęcia zaczęły się od wykładu wprowadzającego pt. ?Poetyka i polityka podróży?. Poznaliśmy definicję podróży oraz zrozumieliśmy, dlaczego podróżowanie jest istotnym elementem w naszym myśleniu o świecie. Następnie podzieleni na grupy uczestnicy wzięli udział w poszczególnych warsztatach.
Kinga Siewior, prowadząca zajęcia ?Karabin, lornetka i aparat fotograficzny. Strategie spojrzenia w literaturze podróżniczej?, poruszyła temat ludzkiej ekspansji i tego, jak bardzo człowiek pragnie posiąść odwiedzane miejsca, np. za pomocą fotografii.
Podczas warsztatu prowadzonego przez Marię Kobielską ?Podróżniczki. Czy podróż ma gender?? uczestnicy analizowali fragmenty współczesnej prozy dotyczące kobiet, które wybrały się w podróż, a teraz opowiadają o swoich obserwacjach. Teksty przedstawiały, jak różny może być nasz punkt widzenia.
W czasie warsztatu ?Spoglądając wstecz. Literackie podróże w poszukiwaniu przeszłości? prowadzonego przez Aleksandrę Szczepan uczestnicy cofnęli się w czasie. Towarzyszyli literackim bohaterom, którzy, mając jedynie skrawek przeszłości w postaci fotografii bądź pocztówki, szukają swych korzeni i utraconej tożsamości.
?Polskie fantazje o bliskim innym. Literackie artykulacje postkolonialnych więzi z Ukrainą? to temat zajęć prowadzonych przez Jakuba Muchowskiego, który analizował bliskie więzi naszego kraju z Ukrainą.
Maciej Jakubowiak (absolwent naszego liceum!) na zajęciach ?Tam i z powrotem. Podróż, inicjacja, stawianie się? mówił o tym, jak bardzo podróż może wpłynąć na zachowanie człowieka i jakie może pozostawić na nim piętno.
Drugiego dnia gościem warsztatów był Michała Pabiś-Orzeszyna, filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie wysłuchali interesującego wykładu „Od Podróży na księżyc do Deepsea Challenge. Podróże i eksploracje w historii kina” dotyczącego wspaniałych wynalazków, które stwarzały iluzję podróży na przestrzeni lat. Następnie uczestniczyli w analizie filmoznawczej i dyskusji o filmie ?Thelma i Louise?.
Warsztaty Humanistyczne organizowane przez panie Aleksandrę Kotas i Joannę Miksztę są okazją do wysłuchania ciekawych wykładów i bliższego poznania otaczającego nas świata kultury.
XI edycja przyciągnęła tradycyjnie wielu młodych humanistów gotowych do ?podróżowania? różnymi szlakami kulturowymi. Mamy nadzieję, że nie zmieni się to w kolejnych latach.
fot. Aleksandra Kaczor