Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Muzyczny Wiedeń w świątecznej odsłonie

Muzyczny Wiedeń w świątecznej odsłonie

4 grudnia grupa uczniów naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w generalnej próbie otwartej opery Giacomo Pucciniego “Turandot” w Operze Wiedeńskiej. 

Bezpośrednim pierwowzorem dla libretta była sztuka Carla Gozziego, jednak to dzięki operze Giacomo Pucciniego historia ta na stałe weszła na sceny teatralne. Kompozytor wykorzystał oryginalne melodie chińskie i instrumentarium, oddając w muzyce egzotyczny koloryt. Z “Turandot” pochodzi jedna z najbardziej znanych arii operowych świata – Nessun dorma. Udział w tym wydarzeniu okazał się dla wszystkich niezwykłym przeżyciem. Po spektaklu młodzież zwiedziła centrum Wiednia, a dzień pełen wrażeń zakończyła na jednym z najbardziej znanych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie.

Wyjazd zorganizowany przez prof. Joannę Miksztę mógł się odbyć dzięki życzliwości pana Michaela Łyczka – absolwenta naszej szkoły. Dziękujemy.