Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku ?Powstańcy? w Wiedniu

?Powstańcy? w Wiedniu

Wiedeń - tętniąca życiem, rozciągająca się ,,nad pięknym, modrym Dunajem" ojczyzna walca, gdzie powietrze przesycone jest historią i muzyką, a wszechobecne piękno przenosi między czasami.

Przekonać się o tym mogli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku, którzy 28 stycznia wybrali się w podróż do miasta kontrastów i inspiracji. Wyjazd zorganizowała pani Joanna Mikszta przy pomocy i dzięki uprzejmości absolwenta ?Powstańców? Michaela Łyczka, który już po raz drugi postanowił pokazać swoim młodszym kolegom to, co najpiękniejsze w Wiedniu i zarazić ich miłością do tego niezwykłego miasta.

Około godziny trzynastej autokar pełen rybnickich podróżników wjechał do austriackiej stolicy. Piękno zaskakiwało na każdym kroku, a monumentalne budowle i przeplatające się ze sobą style architektoniczne robiły oszałamiające wrażenie.

Jako pierwszy uczniowie zwiedzili wiedeński Ratusz, ze swym „Żelaznym Radnym” na szczycie, prawdziwy symbol miasta. Po obejrzeniu wnętrza neogotyckiej budowli podzielili się na dwie grupy. Jedna z nich udała się do Muzeum Historii Naturalnej, by zapoznać się z historią Ziemi i różnorodnością przyrody, natomiast druga grupa poszła do galerii Albertina, słynącej z bogatych zbiorów malarskich dzieł takich artystów jak Rembrandt, Pablo Picasso czy Andy Warhol.

Potem nadszedł czas na wieczorny spacer po mieście. Rozświetlone tysiącami świateł wiedeńskie ulice wprawiały w zachwyt, a niepowtarzalny klimat, różnorodność i ponadczasowy urok miasta muzyki wywarły na wszystkich niezwykłe wrażenie.

Dochodziła godzina dziewiętnasta, zbliżał się najbardziej wyczekiwany punkt programu ? wizyta w słynnej Operze Wiedeńskiej, jednym z najpiękniejszych muzycznych teatrów na świecie, który w bieżącym roku świętuje swoje 150-lecie. To właśnie tam uczniowie spędzili wieczór, uczestnicząc w spektaklu ,,Kopciuszek albo triumf dobroci”. Najbardziej znana baśń na świecie została wykorzystana przez G. Rossiniego, który w 1817 r. zaprezentował ją w Rzymie w formie opery komicznej. Dziś reżyser przedstawienia Sven ? Eric Bechtolf przeniósł historię pięknej i dobrej Angeliny w świat współczesnych Włoch.

Było to niezwykłe doświadczenie, które dostarczyło wszystkim widzom niezapomnianych wrażeń. Trzy godziny wybitnej gry aktorskiej, muzyki i śpiewu na najwyższym poziomie we wspaniałych wnętrzach Opery Wiedeńskiej to naprawdę niezwykła przygoda artystyczna.

Tekst: Karolina Kogutowicz 2g

Fotorelacja – Karol Bociek 2a