Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Role-playing games według ?Powstańców?

Role-playing games według ?Powstańców?

Gra w lektury, czyli nietypowa lekcja języka polskiego w gimnazjum.

Niedawno w ramach projektu przygotowanego na lekcję języka polskiego klasa IIIA gimnazjum zaprezentowała autorskie, własnoręcznie wykonane gry fabularne (ang. RPG – role-playing game).

Klasa została podzielona na sześć grup. Zadaniem każdej z nich było stworzenie tematycznej gry planszowej, która miała nawiązywać do treści znanych książek. Całość bacznie nadzorowała nauczycielka języka polskiego Joanna Mikszta.

Powstały gry pt. ?Mały Książę?, ?Sherlock?, ?Władca Olimpu?, ?Spór o mur?, ?Komnata pierścienia? oraz ?Wyścig bogów?.

Gry zostały wykonane w oryginalny i estetyczny sposób. Posiadały nie tylko plansze, ale również karty, banknoty czy też trójwymiarowe rekwizyty. Składały się z wielu elementów i były dopracowane do ostatniego szczegółu. W każdą grę mogło zagrać maksymalnie sześciu graczy, a zwycięstwo wcale nie było takie proste, jak się wydawało.

Uczniowie podczas turnieju z ogromnym zaangażowaniem testowali stworzone gry. Byli zachwyceni pomysłowością kolegów. Reagowali żywiołowo na każdy ruch przeciwnika i pod żadnym pozorem się nie poddawali. Liderzy poszczególnych grup jednogłośnie zadecydowali, że najciekawsza była gra ?Władca Olimpu?, nawiązująca tematyką do tekstów mitologicznych.

Swoją obecnością zaszczycił gimnazjalistów dyrektor szkoły Tadeusz Chrószcz, który obserwował rywalizację graczy.

Uczniowie byli zadowoleni ze swoich prac i mieli bardzo dużo frajdy przy ich projektowaniu.

Kaja Wilk