Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Sukcesy naszych absolwentów

Sukcesy naszych absolwentów

Zawodniczka Polonii Rybnik, Julia Kowalczyk, zdobyła w Tokio brązowy medal mistrzostw świata w judo w kategorii 57 kg.

Mistrzostwa świata w Tokio rybniczanka Julia Kowalczyk (26. w rankingu światowym) rozpoczęła od trzech zwycięstw. Młodzieżowa mistrzyni Europy z 2018 roku pokonała kolejno Lam Nok Yeung z Hongkongu, Serbkę Maricę Perisić i zajmującą 9. miejsce na liście światowej Izraelkę Timnę Nelson Levy. W 1/4 finału dżudoczka Polonii Rybnik stoczyła zacięty pojedynek z Tsukasą Yoshidą, liderką zestawienia oraz złotą (2018 rok) i srebrną (2017 rok) medalistką mistrzostw świata. Polka była bliska sprawienia sensacji, ponieważ na 18 sekund przed końcem zdobyła waza-ari. Japonka szybko jednak odrobiła straty, a w dogrywce założyła skuteczne trzymanie.

W pojedynku repesażowym Kowalczyk wygrała po dogrywce z mistrzynią Europy Rosjanką Darią Meżecką. W walce o brąz polska zawodniczka wygrała przez ippon z Bułgarką Iweliną Iliewą.Tym samym Julia Kowalczyk z Polonii Rybnik zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w judo!

źródło: rybnik.com.pl – artykuł

Tegoroczną Honorową Złotą Honorową Lampkę Górniczą, nagrodę przyznawaną ludziom kultury szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu, otrzymał Olek Krupa, który urodził się w Rybniku 18 marca 1947 roku. Ukończył I LO im. Powstańców Śląskich oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W połowie lat 70. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zetknął się z amerykańskim środowiskiem artystycznym. Po powrocie związał się z teatrem STU w Krakowie. W 1981 roku ponownie wyjechał do USA, gdzie od ponad 30 lat pracuje w swoim zawodzie. Mieszka w Nowym Jorku.
Jest aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Ma na koncie ok. 60 ról filmowych, w tym w filmach tak uznanych reżyserów, jak Woody Allen czy bracia Coen. Szczególnie ceniony jest za dorobek na deskach teatrów nowojorskich, a za rolę hrabiego Almavivy w sztuce „Figaro Gets Divorce” otrzymał prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Amerykańskich Krytyków Teatralnych Drama – Logue Critics Award.
Olek Krupa stosunkowo często bywa w Rybniku  – można go spotkać na żużlowych meczach i na rowerze, który w Rybniku jest jego ulubionym środkiem lokomocji.

źródło: rybnik.eu – artykuł

Autor zdjęć: W. Troszka