Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Szlakiem Powstań Śląskich

Szlakiem Powstań Śląskich

Szlakiem Powstań Śląskich to projekt edukacyjny realizowany od 13 grudnia 2017 roku. Jego głównym celem jest propagowanie i szerzenie wiedzy o powstaniach śląskich, głównie wśród młodzieży.

O powstaniach można mówić na różne sposoby. Ta forma jest naszą własną i jest jak kreowanie marki. ?I LO Powstańcy? to bowiem coś więcej, niż napis na koszulce ? to ludzie! Spotykamy się, działamy i to ma sens nie  mniejszy niż zdobywanie ocen.

Powstańcy na szlaku

Grudniowe otwarcie muzealnej wystawy poświęconej Alfonsowi Zgrzebniokowi ? przywódcy I i II powstania śląskiego ? oraz Jubileusz I LO, były okazją do oficjalnego zainaugurowania działalności nowej grupy w naszej szkole. Nosi ona nazwę ?Szlakiem Powstań Śląskich? i zrzesza tych, którzy chcą odwoływać się do szeroko rozumianej tradycji powstańczej.

Lokalizujemy ważne miejsca związane z wydarzeniami lat 1919-22, staramy się je w nowoczesny sposób upamiętnić, dzielimy się zdobytą wiedzą w przestrzeni internetowej. Planujemy już własny film i wyjście z projektem poza ramy szkoły.

Po feriach dla wszystkich chętnych licealistów i gimnazjalistów organizujemy jednodniową wycieczkę do bardzo multimedialnego Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.  Odwiedzimy też miejsce, które stało się inspiracją dla kontrowersyjnego filmu fabularnego pt. ?Zgoda? w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego.

Nasza działalność jest wolontariatem podejmowanym we współpracy z rybnickim Muzeum. Jeśli jednak oprócz certyfikatu wolontariusza:

  • wierzysz w to, że w naszej historii jest jeszcze coś do odkrycia i możesz to zrobić?
  • lubisz przebywać w gronie ludzi aktywnych i kreatywnych (w tym pasjonatów)?
  • znasz się na nowoczesnych technologiach i potrafisz robić z nich dobry użytek?
  • jesteś zdania, że szkoła to nie tylko szkoła?

Zacznij od polubienia nas na Facebooku! A potem zostaw kontakt. Na pewno się odezwiemy.

https://www.facebook.com/SzlakiemPowstanSl/

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu projektu, promującego stronę SPŚ na Facebooku: