Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku „Tak dla transplantacji”

„Tak dla transplantacji”

W piątek, 16 listopada br. w ramach programu pt. ?Tak dla transplantacji? odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielkami Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W szkolnej auli zgromadziły się klasy pierwsze i drugie o profilu biologiczno-chemicznym oraz klasa IIIB naszego gimnazjum. Zajęcia, zgodnie z nazwą programu, dotyczyły transplantacji narządów. Podczas wykładu zostały poruszone bardzo ciekawe i istotne kwestie dotyczące tego pojęcia – m.in., co oznacza termin ?transplantacja?, historia i rozwój przeszczepów, kiedy transplantacja jest konieczna, w jakich sytuacjach jest możliwe pobranie narządów oraz jakie narządy można przeszczepić.

Panie prowadzące przedstawiły także zagadnienia z zakresu norm prawnych oraz religijnych dotyczących tego tematu, jak również opowiedziały nieco o samej Fundacji. Ważnym elementem spotkania były dwie autoprezentacje pań po przeszczepach serca i płuc – dzięki relacji kogoś, kto sam przeszedł ten trudny zabieg, jeszcze lepiej można było sobie uzmysłowić jego powagę, ale także korzyści z niego płynące. Nie zabrakło też elementu rywalizacji – został przeprowadzony quiz dotyczący transplantacji, a następnie troje uczniów zostało nagrodzonych przez panie z Fundacji. Podczas spotkania padło wiele pytań ze strony uczniów, które nie pozostały bez odpowiedzi. Na koniec każdy uczestnik mógł zabrać specjalną zgodę do wypisania, informującą o chęci zostania dawcą narządów. Myślę, że każdy uczestnik przeprowadzonych zajęć może przyznać, że ich temat był bardzo ciekawy i choć trochę podniósł świadomość z tego zakresu.

Tekst: Alicja Podleśny