Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Tomek w debacie o stanie wojennym

Tomek w debacie o stanie wojennym

Debata w Sejmie z udziałem naszego ucznia Tomasza Kandziory z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

4 grudnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja związana z 40. rocznicą wprowadzenia w stanu wojennego. Jej zwieńczeniem były dyskusje panelowe z elementami debaty. Na zaproszenie organizatorów jednym z panelistów został uczeń naszej szkoły – Tomasz Kandziora z klasy 3aL, ubiegłoroczny laureat 5. miejsca XLVII Olimpiady Historycznej. Gospodarzem spotkania była Marszałek Sejmu – Elżbieta Witek.

Występując w trzecim panelu zatytułowanym „Stan wojenny. Przesłanie dla współczesnych”, Tomek położył szczególny nacisk na konieczność pamięci o wydarzeniach tamtego czasu, szczególnie przez najmłodsze pokolenia, które z oczywistych przyczyn nie znają ich z własnych doświadczeń. Zwrócił uwagę na fakt, że dzięki trudnej i bohaterskiej walce opozycjonistów okresu PRL, możemy żyć dzisiaj w państwie niepodległym i mimo jego licznych wad – demokratycznym. Udział w debacie był dla naszego ucznia możliwością spotkania osobistości dawnych lat, ale i szansą na wymianę poglądów z innymi obecnymi w Sejmie oraz przedstawicielami młodego pokolenia.

Jak już podawaliśmy, 13 grudnia mieliśmy okazję zobaczyć Tomka i posłuchać fragmentów jego wypowiedzi w telewizji, dzięki retransmisji debaty w TVP1.

Opublikowane zdjęcia zostały wykonane przez fotografa Kancelarii Sejmu – Andrzeja Hrechowicza.

Autor tekstu: nauczyciel historii Łukasz Cyran