Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Uczniowie klasy 2a „Widzą nic”

Uczniowie klasy 2a „Widzą nic”

9 czerwca uczniowie klasy 2a podczas wycieczki do Wrocławia mogli zobaczyć spektakl „Widzę nic” według tekstu Filipa Zawady. Przed spektaklem młodzież uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Wrocławski Teatr Współczesny i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

9 czerwca uczniowie klasy 2a podczas wycieczki do Wrocławia mogli zobaczyć spektakl „Widzę nic” według tekstu Filipa Zawady. Przed spektaklem młodzież uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Wrocławski Teatr Współczesny i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej. Warsztaty postawiły wszystkich przed problemem, jakim jest porozumiewanie się ludzi, którzy pozbawieni są jakiegoś zmysłu – słuchu lub wzroku. Okazało się, że należy zrewidować wiele stereotypowych wyobrażeń na temat komunikacji pozawerbalnej, zauważyć, jak funkcjonuje ona w przestrzeni teatralnej i ile wysiłku trzeba włożyć, aby porozumieć się z kimś, kto odbiera bodźce innymi zmysłami. Pozornie zabawne ćwiczenia („bardzo głuchy telefon” czy rozpoznawanie przedmiotów bez udziału wzroku) uświadomiły, że kluczowa w procesie komunikacji jest uważność, skupienie się na odbiorcy, a nie tylko wyrażanie siebie. Uczniowie próbowali też przełożyć wiersz T. Różewicza „List do ludożerców” na język gestów i znaków teatralnych, co okazało się nie lada wyzwaniem. Po spektaklu czekało na nas jeszcze spotkanie z Małgorzatą Madi Rostkowską, która w swojej pracy w teatrze posługuje się językiem migowym. Usłyszeliśmy niezwykle ciekawe informacje na temat różnorodności języków migowych i nieznanej nam zupełnie kultury ludzi Głuchych. Całe przedsięwzięcie miało wybitne walory poznawcze i pozwoliło otworzyć się na inność osób, których czasem nie zauważamy.

Do kolekcji wspaniałych wrażeń dołączyły następnego dnia zwiedzanie wystawy „Abakanowicz totalna” i wizyta w ogrodzie japońskim.