Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Uroczystość upamiętniająca Wojciecha Korfantego

Uroczystość upamiętniająca Wojciecha Korfantego

25 października 1918 r. Wojciech Korfanty, działacz polski na Śląsku, wygłosił w Reichstagu, czyli w niemieckim parlamencie, swoje ostatnie przemówienie, w którym zażądał zjednoczenia wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska z resztą odradzającego się państwa i dostępu Polski do morza.

W 106. rocznicę jego słynnej mowy w Reichstagu, 25 października 2024 r. na cmentarzu parafialnym w Katowicach, przy ul. Francuskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca Wojciecha Korfantego. W trakcie wydarzenia oznaczono grób dyktatora III powstania śląskiego plakietą „Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski”.

Dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że przemówienie Korfantego z 25 października 1918 r. można zaliczyć do najważniejszych przemówień XX wieku, zmieniających bieg historii Polski.

„Miało ono wręcz fundamentalne znaczenie dla Polski, dla Polaków, walczących o odzyskanie niepodległości i o kształt granic przyszłego państwa. Zostało wypowiedziane jeszcze na kilkanaście dni przed symboliczną w istocie datą 11 listopada 1918 r.” – dodał Sznajder.

„Korfanty jako poseł reprezentujący polskie interesy w Reichstagu domagał się (…) stworzenia niepodległego państwa polskiego, obejmującego ziemię trzech zaborów (…). Było to jedno z pierwszych tak otwartych wystąpień w niemieckim parlamencie, gdzie przedstawiciel polskiej mniejszości zajął stanowisko w sprawie restytucji Polski” – wskazał szef katowickiego IPN.

Dr A. Sznajder przypomniał jedno zdanie z przemówienia Wojciecha Korfantego, które można potraktować jako przesłanie, jest aktualne do dziś: „Gdy znikną stare warunki nie wolno nam zapominać, że oba narody, Niemcy i Polacy, są na siebie skazane”. „Synowi ziemi śląskiej, Wojciechowi Korfantemu, wieczna pamięć i cześć” – zakończył Andrzej Sznajder.

Po uroczystości przy ul. Francuskiej uczestnicy oraz delegacje społeczności szkolnych udali się pod pomnik Wojciecha Korfantego znajdujący się na pl. Sejmu Śląskiego, gdzie nastąpiła prezentacja ponad dwudziestu pocztów sztandarowych szkół noszących imię Wojciecha Korfantego, jak również powstańców oraz powstań śląskich z województw: śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Poczet sztandarowy wystąpił w następującym składzie: Maria Herok, Magdalena Wacławik, Igor Lorenc.