Co wolno ludziom wolnym? Czy można (do)wolnie interpretować dzieło artystyczne? Czy istnieją krańce wolności? - Na te i inne pytania odpowiedzi szukali humaniści z “Powstańców”.
W dniach 3-4 kwietnia w naszej szkole odbyły się szesnaste już Warsztaty Humanistyczne. Impreza organizowana jest od 2006 roku i została wznowiona po przerwie pandemicznej.
Każdego roku wybieramy inne hasło przewodnie – tym razem była to WOLNOŚĆ.
Sesję zainaugurował doświadczony dziennikarz, Marek Twaróg, prezentując temat Wolność w mediach. Młodzież była bardzo zainteresowana tym, jakie czynniki (ekonomiczne, polityczne) wpływają na przekaz medialny i jak działa autocenzura. Wszyscy zgodzili się z wnioskiem, że wolne media są niezbędnym elementem zdrowego życia społecznego.
Kolejny moduł warsztatów dotyczył literatury, a na pytanie Czy mamy prawo do (do)wolnej interpretacji tekstu literackiego? starały się odpowiedzieć Elżbieta Janota i Paulina Rzymanek – literaturoznawczynie i tłumaczki. Pokazały, w jaki sposób kontekst wpływa na odbiór tekstu i jak zmienia się odczytywanie jego znaczeń w zależności od różnych czynników, odkryły też niektóre tajniki pracy tłumaczy poezji.
Pierwszy dzień zakończyły zajęcia poprowadzone przez Piotra Kotasa, kompozytora i założyciela Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej, który zaproponował prowokacyjnie brzmiący temat Ograniczenia motorem kreatywności, czyli jak odnaleźć swoją nie-wolność. Zaangażowani ochotnicy, oglądając różne obrazy, decydowali, czy kojarzą się im one z wolnością, czy ograniczeniami, a ich wybory i uzasadnienia bywały zaskakujące. Spotkanie zakończyło się wspólnym muzykowaniem, a raczej próbą zmierzenia się z rytmem (co nie jest, wbrew pozorom, łatwe).
Drugi dzień warsztatów zawierał dwa moduły – pierwszym były zajęcia teatralne pod hasłem Krańce wolności. Indywidualizm a indywidualność w teatrze, prowadzone przez Mateusza Suchana, aktora i reżysera, założyciela teatru NA PÓŁ.
Praca nad postacią sceniczną, budowanie jej emocji i po raz kolejny wchodzenie w rytm całym ciałem były cennym doświadczeniem dla młodzieży. Ponadto mieliśmy okazję wysłuchać przejmującej staroangielskiej pieśni w wykonaniu aktorów teatru NA PÓŁ.
Ostatnim elementem warsztatów był film “Zielony rycerz. Green Knight” w reż. Davida Lowery’ego. Po obejrzeniu niezwykłego, poetyckiego i onirycznego obrazu, młodzież mogła podyskutować o problemie męskości, honoru i tego, Co wolno mężczyźnie pod przewodnictwem dr Barbary Szczekały, filmoznawczyni i redaktorki czasopisma “Ekrany”.
Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji stał się wykład Wolni od mitów wygłoszony 10 kwietnia przez prof. dr. hab. Dariusza Pawelca.
Po raz kolejny udało się wprowadzić w życie szkolne ten niezwykły, świąteczny czas, wolny od schematu lekcji i dzwonków, czas spotkania z ciekawymi i wybitnymi ludźmi, którzy inspirują i zachęcają do kreatywności. A co szczególnie cenne – prawie wszyscy są absolwentami naszej szkoły! Do przyszłego roku!
Autorką wszystkich zdjęć z warsztatów jest Zuzanna Wierzchowska z klasy 3a.