W dniu 07. 06. 2023 r. ramach obchodów Dania Patrona Szkoły została zorganizowana przez naszych historyków Artura Łojka i Dariusza Jądro wycieczka przedmiotowa z historii do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w której uczestniczyli nasi uczniowie.
Powstania Śląskie obok Powstania Wielkopolskiego odegrały bardzo ważną rolę w kształtowaniu się granicy zachodniej II Rzeczpospolitej, a swoje powodzenie zawdzięczały wieloletniej pracy politycznej takich osób jak Wojciech Korfanty i Alfons Zgrzebniok.
W niniejszym Muzeum poprzez wystawy i eksponaty została pokazana niełatwa i skomplikowana historia Górnego Śląska po I wojnie światowej z perspektywy polskiej, niemieckiej i śląskiej. Dużym ułatwieniem w odbiorze treści przez naszą młodzież były obecne w ekspozycjach liczne ekrany dotykowe i tablice interaktywne.
Poprosiliśmy również jedną z uczestniczek wycieczki o podzielenie się swoimi wrażeniami. Oto, co powiedziała nam Gosia z klasy humanistycznej: Mi osobiście bardzo się podobało, ponieważ muzeum jest w pełni multimedialne. Zawiera ono wiele ciekawych informacji o powstaniach. Swoimi odczuciami związanymi z wycieczką podzieliła się także Emilka: Uważam, że Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach było bardzo ciekawe. Muzeum stara się zainteresować zwiedzających na wiele sposobów oraz zawiera wiele eksponatów. Dużą zaletą są liczne filmy oraz multimedialne elementy muzeum, np. gry. Na początku zwiedzania możemy obejrzeć film fabularny, związany z powstaniami, którego narratorem jest ceniony i charakterystyczny, niestety już nieżyjący, aktor Franciszek Pieczka. Następne, już krótsze filmy pełnią rolę przewodników po wystawach. Część muzealnych wystaw jest stylizowana na realistycznie wyglądające mieszkania, pokoje czy sklepy. Polecam to miejsce każdemu, kogo interesują powstania śląskie lub nowoczesne muzea.
Polecamy i zapraszamy!
Artur Łojek i Dariusz Jądro