Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Wykłady gościnne slawistów z Uniwersytetu Śląskiego

Wykłady gościnne slawistów z Uniwersytetu Śląskiego

Już w czwartek na naszej auli odbędą się wykłady slawistów z Uniwersytetu Śląskiego dla wybranych klas.

Wykład „Czechy i język czeski oczami studentów” wygłoszą Bartłomiej Wieczorek wraz z Klaudiuszem Przybylskim, zaś po nich dr. Małgorzata Kalita będzie miała prelekcję „Od średniowiecznych rękopisów po fikcyjny supermarket. Słynne czeskie mistyfikacje”

Słów kilka o dr Małgorzacie Kalicie

Absolwentka I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz kulturoznawstwa i filologii słowiańskiej (Uniwersytet Śląski). Bohemistka, literaturoznawczyni. Pracuje na stanowisku adiunkta dydaktycznego na kierunku filologia słowiańska. Prowadzi zajęcia między innymi z literatury czeskiej, przekładu, tłumaczeń ustnych. 

Koordynatorka projektu Czech Online, w ramach którego powstaje portal do nauki języka czeskiego (2020-2023) oraz koordynatorka projektu Towards Modern Slavic Studies (2020-2022), w ramach którego zespół polsko-czesko-macedoński stworzył program międzynarodowych studiów slawistycznych. 

Swoją ścieżkę naukową rozpoczęła od badania zagadnień związanych ze współczesną czeską eseistyką. Obszar zainteresowań wzbogaciła później o tematy związane z tłumaczeniem tekstów użytkowych, głównie z dziedziny prawa. W 2017 roku uzyskała uprawnienia tłumacza przysięgłego języka czeskiego. 

Wśród jej pasji ostatnich lat dominuje tworzenie ceramiki i hodowla pszczół.