Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Wyniki wyborów 2015 w naszej szkole

Wyniki wyborów 2015 w naszej szkole

Słaba frekwencja - niemiarodajny wynik.

19 października w naszej szkole odbyła się akcja projektu ?Młodzi Głosują? ? wybory parlamentarne 2015. Każdy licealista uprawniony był do oddania głosu na jeden z komitetów wyborczych biorących udział we właściwych wyborach. Nad głosowaniem czuwały dziewczyny z klasy 2c.

Oddano jedynie 71 głosów (w tym 1 głos nieważny), zatem nasza frekwencja to zaledwie 21,07 %. W tej sytuacji trudno uznać za sukces 14 głosów poparcia dla zwycięskiego Komitetu Wyborczego KORWIN. Najbardziej zantagonizowane partie na ogólnopolskiej scenie politycznej, czyli PO i PiS, uzyskały takie samo poparcie jak Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru ? po 11 głosów. Na trzeciej pozycji uplasował się Komitet Wyborczy Wyborców ?Kukiz`15? z wynikiem 8 głosów. Po 6 głosów uzyskał Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica oraz Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna ?Szczęść Boże!?. Ostatnim komitetem wyborczym, na który zagłosowali licealiści był Komitet Wyborczy Wyborców Zjednoczeni dla Śląska ? uzyskał 3 głosy poparcia.

Warto dodać, że przy tak niskiej frekwencji dodatkowe głosy 5 wyborców mogły całkowicie odmienić ostateczny wynik?

Ze względu na neutralność polityczną tego przedsięwzięcia wyniki głosowania publikujemy już po wyborach parlamentarnych. Organizatorowi ogólnopolskiej akcji (Centrum Edukacji Obywatelskiej) zależało, aby nie zostały one wykorzystane w kampanii wyborczej żadnej z partii.

Dariusz Jądro