Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku 14. Kinomaniak – relacja

14. Kinomaniak – relacja

Już po raz czternasty miłośnicy filmów z rybnickich szkół ponadpodstawowych spotkali się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku, żeby rywalizować o tytuł „Kinomaniaków” roku szkolnego 2021/22.

Przypomnijmy, że „Kinomaniak” to szkolny konkurs filmowy, który od dwunastu lat jest organizowany w I LO w Rybniku. Do rywalizacji są zapraszane dwuosobowe zespoły z rybnickich szkół ponadpodstawowych. Tematyka imprezy obejmuje kino od 1990 roku.

Pierwszy etap konkursu składał się z części testowej, w której pojawiły się m.in. takie pytania:

W jakim miejscu rozgrywa się akcja filmu „Skazani na Shawshank”? Jak miała na imię ukochana Shreka? Kto jest autorem powieści, na podstawie której powstał film „Diuna”? Jaką postać ze świata DC Comics zagrała Margot Robbie?

W części testowej uczniowie musieli także m.in. rozpoznać kadry filmowe oraz poprawić błędnie napisane tytuły.

Test jest dostępny na stronie: https://1lo.rybnik.pl/pliki/2022/06/kinomaniak14_test.pdf

Pierwszy etap konkursu wyłonił pięć najlepszych par, które zmierzyły się w finale otwartym dla publiczności. Uczestnicy odpowiadali na pytania za 1, 2 i 3 punkty, które czytały Maja Dwornicka i Laura Strużek z klasy 1d. Pojawiły się także krótkie biografie, na podstawie których trzeba było odgadnąć osobę ze świata filmu.

Dodatkową atrakcją części finałowej był występ trio smyczkowego z klasy 1e. Małgorzata Bluszcz, Antonina Liszka i Leon Strzelecki to również uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku. Zagrali oni kilka motywów, m.in. z takich z filmów „Różowa Pantera”, „Park Jurajski”, „Piraci z Karaibów”, „Władca pierścieni” i „Gwiezdne wojny”.

Walkę o zwycięstwo stoczyły dwie drużyny z I LO w Rybniku, które w części testowej zdobyły komplet 50 punktów (do finału najlepsze duety “zabrały” ze sobą połowę punktów wywalczonych w teście). Ostatecznie zwyciężczyniami okazały się Maja Bury i Paulina Hiltawska (38 punktów), a tuż za nimi uplasowali się Jakub Piórecki i Julia Wencel (37 punktów). Trzecie miejsce zajęli Kamila Błaszczok i Julia Tesarczyk (36,5 pkt.). Finałową piątkę uzupełnili Wiktoria Cebula i Jakub Bierza (32 pkt.) oraz Adam Zając i Martyna Czech (27,5 pkt.).

Za sprawne podliczanie punktów na tablicy wyników były odpowiedzialne Emilia Kąsek i Amelia Mrugalska z klasy 1e.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy I LO, Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran”, Multikino, Cinema City, Teatr Ziemi Rybnickiej, Miasto Rybnik i firma Hostersi. Były to m.in. bilety do kina i teatru, książki o tematyce filmowej, płyty DVD, torby i kubki z logo „Kinomaniaka” oraz gadżety z serialu „Diagnoza”.

Nie zapomniano także o publiczności, dla której przygotowano quiz w serwisie Kahoot. Dla najlepszych przygotowano gadżety z logo „Kinomaniaka”.

Organizatorem konkursu był nauczyciel z I LO w Rybniku, Adam Doliba.

Zdjęcia: Zuzanna Piórko z klasy 3b