Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Aleksandra Klich Człowiekiem Roku Rybnik.com.pl

Aleksandra Klich Człowiekiem Roku Rybnik.com.pl

Aleksandra Klich ? nasza absolwentka (matura 1987) i była nauczycielka języka polskiego w I LO im. Powstańców Śląskich, została Człowiekiem Roku Rybnik.com.pl w kategorii Kultura. Gratulujemy!

Aleksandra Klich, fot. Dominik Gajda

Aleksandra Klich pochodzi z Rybnika. Zajmuje się dziennikarstwem (redaktor Magazynu Świątecznego ?Gazety Wyborczej?) i biografistyką. Pisze reportaże o przemianach społecznych i obyczajowych na Górnym Śląsku. Posiada rzadką umiejętność rozmawiania z ludźmi i przedstawiania ich z mniej znanych stron.

W 2015 roku opublikowała nową książkę, wywiad ? rzekę z Arturem Rojkiem pt. ?Artur Rojek. Inaczej? (Wyd. Znak). W minionych latach na rynku wydawniczym ukazały się m.in. książki jej autorstwa : ?Cały ten Kutz. Biografia niepokorna? oraz „Brat Karol, Siostra Wanda”.

Laureatka Małego Feniksa, wyróżnienia wydawców katolickich, drugiej nagrody Silesia Press (za portret tłumacza Henryka Bereski, napisany wspólnie z Michałem Smolorzem) i wyróżnienia w konkursie ?Oczy otwarte”. W 2007 roku opublikowała ?Bez mitów. Portrety ze Śląska”, zbiór sylwetek wybitnych Ślązaków. Laureatka Honorowej Złotej Lampki Górniczej w 2011 r.

W swoich wypowiedziach podkreśla, że pochodzi z Rybnika, najpiękniejszego miasta Górnego Śląska. Rybnik jest dla niej punktem odniesienia. Jak mówi w jednym z wywiadów: ?żeby żyć, muszę raz w tygodniu dotknąć swojej ziemi?. Przez swoje książki i artykuły przełamuje stereotypowe postrzeganie Śląska i Ślązaków.

>> Człowiek Roku Rybnik.com.pl: oto zwycięzcy tegorocznego konkursu!

Foto: Dominik Gajda, Rybnik.com.pl