Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Zapraszamy do klasy ?artystów?

Zapraszamy do klasy ?artystów?

Oprócz nauki matematyki i języka polskiego na lekcjach będą też rzeźbić i malować. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku powstaje ?klasa artystów?. Takiej w naszym mieście jeszcze nie było. - W piątek dostaliśmy potwierdzenie z ministerstwa, że taka klasa może ruszyć od września. To zupełnie nowa oferta dla młodych ludzi - mówi Tadeusz Chrószcz, dyrektor I LO w Rybniku.

W piątek 28 kwietnia 2017 roku w ?Powstańcach? odbył się dzień otwarty, podczas którego prezentowano także nową propozycję szkoły. -Zawsze mnie zastanawiało, bo jestem rybniczanką, jak to możliwe, że w Wodzisławiu Śląskim jest całe liceum plastyczne, a u nas nie ma żadnej propozycji dla dzieci uzdolnionych artystycznie. Klasa o profilu artystycznym to zupełna nowość w Rybniku – mówi artystka Dominika Stach, która będzie uczyć jednego z przedmiotów.

Tłumaczy, że klasa oprócz klasycznego programu liceum ogólnokształcącego, oferuje też przedmioty o charakterze artystycznym, czyli w przedmiocie plastyka – rysunek i malarstwo, a od drugiego roku rzeźbę podstawy projektowania graficznego. – Oprócz tego dodatkowym przedmiotem będzie poszerzona historia sztuki – mówi Dominika Stach. Tłumaczy, że klasa nie ogranicza żadnego kierunku, ale daje dodatkowe możliwości. – Daje np. możliwości ubiegania się w dalsze perspektywie o studia na architekturze. Nie zamyka żadnej drogi, a bardzo rozwija. Będziemy starali się o patrona uczelni artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie – dodaje. Dyrekcja wierzy, że pomysł z klasą artystów wypali. – Wierzymy w osoby, które zajmują się animacją tego pomysłu. I poza wszystkim wierzymy w to, co jest naszą tradycją, czyli dobry nabór. Zawsze mamy olbrzymie zainteresowanie wszystkimi naszymi klasami – mówi Tadeusz Chrószcz.

Czy warto otwierać klasę o profilu artystycznym, skoro w Wodzisławiu jest całe Liceum Plastyczne? – Nie mamy ambicji tworzyć liceum plastycznego, bo to byłby zupełnie inny byt. Po prostu korzystamy z tego, jakie możliwości dają przepisy prawa oświatowego. To, co jest istotą tej oferty, to plastyka szeroko rozumiana jako rozszerzony przedmiot, na który zgodę daje organ prowadzący czyli miasto Rybnik. Przedmiot będzie dawał praktyczną możliwość rozwinięcia talentów osobom, które wiążą swoją przyszłość z działalnością artystyczną. A z drugiej strony, gdy ktoś z tego rozszerzenia plastycznego nie skorzysta w przyszłości, to mu się krzywda nie stanie bo będzie zdawał normalny egzamin maturalny – mówi Chrószcz.

Podczas dnia otwartego ?Powstańców? odwiedziło wielu młodych artystów. – Interesuje mnie plastyka. Na początku myślałam o humanistycznym kierunku, teraz zastanawiam się nad klasą plastyczną – mówi nam Kamila Hluchnik z Gimnazjum nr 1 w Leszczynach.

Źródło: Olek Król – Dziennik Zachodni

http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/powstancy-rybnik-bedzie-klasa-artystow-zdjecia,4106618,artgal,t,id,tm.html