Chór Bel Canto pod dyrekcją Lidii Blazel-Marszolik i Iwony Remiorz działający przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich i Młodzieżowym Dom Kultury w Rybniku w 2019 roku wziął udział w projekcie „Moniuszko śpiewany inaczej” z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W koncercie finałowym w gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie wzięło udział ponad 400 chórzystów. W związku z tym wydarzeniem powstała płyta, która właśnie została nominowana do Fryderyków!
„Moniuszko inaczej śpiewany” to wydarzenie, do którego zaproszone były niektóre chóry należące do ogólnopolskiego projektu Akademii Chóralnej Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia pt. „Śpiewająca Polska”. Wśród zaproszonych chórów był działający od kilku lat w tym projekcie nasz chór Bel Canto. Przez kilka miesięcy pracowałyśmy z chórem nad repertuarem (9 utworów Moniuszki w trudnych ale naprawdę pięknych aranżacjach).
Pod koniec roku szkolnego 19 czerwca 2019 roku chórzyści z Rybnika pojechali do Warszawy, aby po dwóch dniach wielogodzinnych prób z wszystkimi 12 chórami (około 400 chórzystów) i orkiestrą Leopoldinum (pod kierunkiem szefowej projektu Agnieszki Franków-Żelazny) dać koncert w Operze Narodowej (21.06.2019).
– Dla naszych chórzystów było to niezapomniane przeżycie. Koncert został zarejestrowany, ale postanowiono nagrać w związku z tym wydarzeniem płytę studyjną z kilkoma tylko chórami dziecięcymi (dla wyrównania barwy i ze względu na ograniczenia związane z powierzchnią studia). Niestety, też nam trochę przykro, że tylko te chóry wyszczególnione są na okładce tej płyty – powiedziała założycielka i wieloletnia dyrygentka chóru Bel Canto, Lidia Blazel-Marszolik.
Płyta „Moniuszko inaczej śpiewany” właśnie została nominowana do Fryderyka 2021 w kategorii „Muzyka chóralna”. Gratulujemy wyróżnienia!
Przypomnijmy, że Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. Laureaci wyłaniani są przez grono składające się z ponad 1500 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. To właśnie członkowie Akademii każdego roku nominują i nagradzają artystów i twórców w drodze tajnego, dwuetapowego głosowania internetowego.