Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Czym jest reportaż?

Czym jest reportaż?

Udział klasy 3c, 4e i 4f w warsztatach oraz wykładach w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece.

Czy reportaż to tylko zbiór wyczerpujących faktów? Czy reportażyście wolno mieszać prawdę i fikcję? Czy świadkowie zawsze dobrze pamiętają, co się wydarzyło? Jak pisać o ludziach, którzy nie są pozytywnymi bohaterami? I po co w ogóle to robić? Na te i inne pytania ” 17 października uczniowie klasy 3c oraz 4f próbowali odpowiedzieć podczas warsztatów z pisania reportażu zatytułowanych: „A co, jeśli bohater jest zły. Spotkanie poprowadziła Pani Marta Grzywacz – dziennikarka, pisarka, laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” z roku 2021 roku za książkę „Nasza pani z Ravensbrück”.

18 października klasa 4e wzięła udział w kolejnych warsztatach poprowadzonych przez Pana Dariusza Kortko – pisarza, redaktora naczelnego katowickiego oddziału Gazety Wyborczej. Temat spotkania brzmiał: Bohaterowie na granicy ryzyka”. Uczniowie w trakcie zajęć dowiedzieli się, że reportaż jest z natury sztuką szczegółu, ponieważ – w przeciwieństwie do publicystyki – kieruje się ku temu, co indywidualne – jednostce i jej losowi, intymnemu przeżyciu. Nawet jeśli reporter kreśli szeroką panoramę historyczną czy polityczną, buduje ją albo przynajmniej opiera na indywidualnych bohaterach.

Obydwa spotkania były niezwykle interesujące i twórcze!