Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Spotkanie klasy 3c z poezją Wisławy Szymborskiej!

Spotkanie klasy 3c z poezją Wisławy Szymborskiej!

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. W związku z tym jubileuszem rok 2023 został ogłoszony Rokiem Szymborskiej.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku włączyła się w obchody, przygotowując kilka ciekawych wydarzeń. Jednym z nich były: Warsztaty interpretacyjne z poezji Wisławy Szymborskiej, w czasie których klasa 3c mogła przyjrzeć się znanym i mniej znanym wierszom noblistki. Szczególnie interesująca okazała się wybrzmiewająca z poezji poetki filozofia uważności, strategia światłocienia, a także to, co literatka określiła mianem „zmysłu udziału”.

Uczniowie mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia Pani dr Katarzyny Szopy z Uniwersytetu Śląskiego nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo – od 2019 roku wykładowczyni Podyplomowych studiów gender działających przy Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie.