Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Dwie drużyny zagrały filmowo

Dwie drużyny zagrały filmowo

Już po raz piąty odbyła się w Rybniku Filmowa Gra Miejska, w której wzięły udział dwie drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Śledztwo doskonałe”, uczniowie musieli się bowiem wcielić w detektywów rozwiązujących zagadkę tajemniczych zbrodni. Pomysły na zadania do gier dostarczyły polskie filmy ostatnich lat: „Ziarno prawdy”, „Demon”, „Córki dancingu”, „Ostatnia Rodzina”, „Fotograf”, „Jestem mordercą”, „Jesteś Bogiem”, a także serial „Diagnoza”, do którego zdjęcia rozpoczęły się w Rybniku.

W zabawie uczestniczyło 14 drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z rybnickich szkół oraz 2 drużyny gości z ościennego Gimnazjum w Pszowie i Liceum Plastycznego z Wodzisławia Śląskiego.

Uczestnikom dopisywał humor i świetna, słoneczna pogoda, gdy zaopatrzeni w karty gry ruszyli na miasto, aby rozwiązywać zagadki kryminalne. Na poszczególnych stanowiskach rysowali portret mordercy inspirując się obrazami Beksińskiego, tańczyli do muzyki z „Córek dancingu”, rapowali piosenkę o bólu istnienia na wzór Magika z Paktofoniki.

>> Zobacz więcej zdjęć

Szczególnych wrażeń dostarczyła wizyta w Pracowni Filmoteki Szkolnej, która w tym dniu przemieniła się w przerażającą przestrzeń z upiorną Panną Młodą i jej małżonkiem opętanym przez Dybuka. Uczestnicy gry wcielali się też w role przesłuchujących i przesłuchiwanych na komisariacie w szkolnej szatni, a także poszukiwali śladów zbrodni w parku na Nowinach.Przepustką do wejścia na finał było imię mordercy, które należało odgadnąć odszyfrowując hasło zamieszczone w Biblii. Gracze musieli się też wykazać znajomością Biblii wzorem prokuratora Szackiego („Ziarno prawdy”), jednym z zadań było wymienienie 10 cytatów z tej księgi.

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie:
– Weronika Parzych, Paulina Szostek, Martyna Draga i Magdalena Wojaczek,
– Michał Bańczyk, Małgosia Bartniczek, Asia Domżalska, Magda Kozik, Paulina Nitner, Julia Rymut, Piotr Szymura, Martyna Tucka.

Pomimo zaciętej rywalizacji naszym uczniom nie udało się wywalczyć miejsca na podium: – Tak naprawdę zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy, którzy doskonale się bawili oraz wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością przy wykonywaniu konkursowych zadań – podkreśliła w trakcie finału organizatorka gry, nauczycielka V LO i MDK w Rybniku Ewa Klonowska.

Warto dodać, że gra nie byłaby możliwa bez zaangażowania uczniów z V LO w Rybniku, którzy na zajęciach filmowych prowadzonych w Pracowni Filmoteki Szkolnej opracowali scenariusz gry, przygotowali zadania konkursowe i przeprowadzili grę, za co ich opiekunka Ewa Klonowska i dyrektor MDK Barbara Zielińska podziękowały w trakcie finału, a młodzież nagrodziła gorącymi oklaskami.