Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Ukraińska młodzież w Rybniku

Ukraińska młodzież w Rybniku

Na zaproszenie Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich przebywa w Rybniku grupa młodzieży z Ukrainy wraz ze swoimi opiekunami. Młodzież z Baru, tworząca zespół Młode Liście, wzięła udział m.in. w warsztatach z naszym szkolnym chórem Bel Canto.

Ukraińcy z Baru uczestniczyli w zajęciach teatralnych zorganizowanych w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, a także uświetnili swoim występem wernisaż wystawy plastycznej. Gościli również w Urzędzie Miasta Rybnika, gdzie przywitał ich zastępca prezydenta Piotr Masłowski.

W organizację pobytu ukraińskich gości zaangażowało się Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa. Tradycja goszczenia młodzieży ukraińskiej w polskich rodzinach sięga 1999 roku. Te kontakty zainicjował przed laty śp. Józef Śliwka – były dyrektor MOSiR w Rybniku. Młodzież nie tylko zwiedza, ale także uczestniczy w zajęciach szkolnych.

Warto dodać, że w bieżącym roku obchodzimy 10. rocznicę podpisania umowy partnerskiej pomiędzy naszymi miastami.

W niedzielę 18 czerwca po Mszy Świętej w kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku (Misjonarze Werbiści) młodzież z Baru wróciła na Ukrainę.

Tak na swoim profilu na Facebooku napisał Arkadiusz Skowron ze Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa:

W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy grupę dzieci z Baru na Ukrainie. Dziękując wszystkim sponsorom i darczyńcom chciałbym się skupić wg mojej opinii na „największych bohaterach” tego wydarzenia. Rodzice i nauczyciele związani z LO 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku. 

Noclegi, jedzenie, dowóz, zakupy ubrań i żywności, a przede wszystkim ciepło rodzinne, o to co zaoferowali ci wspaniali ludzie. Dziękuję jeszcze raz, tym razem bardzo publicznie:)

Fot. Janusz Rzymanek, materiały organizatora