Kiedy za oknem zimno i brzydko, a spadające z drzew liście wprowadzają cię w jesienny, melancholijny nastój, ratunkiem może być poezja, która ogrzeje twoją duszę. Kiedy w twojej głowie rodzą się pytania dotyczące życia, człowieczeństwa i świata to właśnie w poezji znajdziesz odpowiedzi.
Jej miłośnicy spotkali się 24 września 2018 r. na finale Wojewódzkiego Konkursu Poezji Metafizycznej, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Była to już szesnasta edycja. Konkurs zorganizowały: Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wiśle. Duchowym patronatem objęli wydarzenie arcybiskup katowicki ks. dr Wiktor Skworc i biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko ? Augsburskiego ks. dr Adrian Korczago.
W szranki o laur najlepszego recytatora stanęło dziesięciu finalistów z różnych szkół. Po naradzie, jury w składzie: prof. dr hab. Tadeusz Sławek, Andrzej Warcaba (aktor Teatru Śląskiego w Katowicach) i Joanna Klima wyłoniło laureatów:
– I miejsce: Patryk Andryszak z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im . Tadeusza Kościuszki w Rybniku, który obronił tytuł zwycięzcy z zeszłego roku. Patryk zdobył również nagrody specjalne obu Dyrektorów szkół organizujących konkurs.
– II miejsce: Zofia Gazda z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku
– III miejsce: Marcin Michalik z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.
Wyróżnienie otrzymała Marta Tabacka z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Rybniku.
Publika również wyłoniła swojego faworyta – Wiktorię Kowalską z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku.
Wśród publiczności, na widowni zasiedli również wolontariusze Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Ponieważ na co dzień wnoszą mnóstwo dobra i ciepła w życie wielu ludzi, ich obecność była bardzo cenna.
Muzycznie finał konkursu uświetnił recital Kamila Franczaka (zaprezentował m. in. utwory Marka Grechuty i Stanisława Sojki) oraz występ naszego szkolnego chóru Bel Canto pod batutą p. Iwony Remiorz.
Wiersze, których wysłuchaliśmy na XVI Konkursie Poezji Metafizycznej, otworzyły nie tylko nasze uszy, ale i serca, na to co często lekceważone w otaczającym nas, zabieganym świecie. Jeśli chcesz poczuć te emocje i przeżyć spotkanie z poezją, zapraszamy do nas za rok!
fot.