Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Frankofonia 2021 – relacja

Frankofonia 2021 – relacja

Bonjour! 15 kwietnia 2021 r. w naszej szkole odbyły się coroczne obchody święta języka francuskiego - zwanego Frankofonią. Z powodu wciąż trwającej sytuacji epidemiologicznej świętowaliśmy zdalnie, czyli à distance. Zaraz po połączeniu się, czekając na rozpoczęcie, mogliśmy posłuchać francuskiej muzyki, która wprowadziła nas we wspaniały francuski klimat (super ambiance française). Po oficjalnym powitaniu zarówno uczestników, jak i Dyrekcji naszej szkoły, wystąpił Jakub Bierza, uczeń klasy 2a, który na gitarze zagrał piosenkę La belle dame sans regrets Stinga. 

Pierwsza część obchodów skupiała się na ogłoszeniu wyników konkursów i obejrzeniu zwycięskich filmów. W kategorii: liceum kl. II – kraj frankofoński przyznano dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymała la Canada (przygotowane przez Zuzię Kralkę, Anię Leitner, Zuzię Jachimowicz, Julię Rusin, Nicole Rduch, Wiktorię Zmarzły, Maję Dramińskę, Monikę Kupczak, Aleksandrę Skupień, Jakuba Bierzę, Ignacego Staszewskiego, Nikitę Bashaieva oraz Monikę Cieślik). Drugie wyróżnienie trafiło do la Polynésie (w wykonaniu Barbary Dziwoki z kl. 2eL, Igriany Bartoszek z kl. 2gL oraz Karola Piksa z kl. 2eL). I miejsce za to zajęło le Maroc (Izabela Paniczek, Alicja Wilińska, Martyna Zakrzewska, Mikołaj Puchalski, Aleksandra Smyczek, Paulina Romańska, Paulina Chojnacka, Zofia Mańka, Zuzanna Rozmus, Zuzanna Musielak). Po wyróżnieniu zwycięskich filmów w tej kategorii, zaprezentowała się  Dorota Chrubasik z klasy 1b i zaśpiewała piosenkę (kombinację francusko-hiszpańską) Que vendra Zaz.

Następnie pora przyszła na wyłonienie zwycięzców drugiej kategorii, czyli liceum kl. I – region Francji. I miejsce ex aequo otrzymało le Grand-Est (w wykonaniu kl. 1c – Emilii Goldy, Nadii Cinal, Zuzi Adamczyk, Konstancji Czarnockiej, Hanii Malgrab, Gosii Manastyrskiej, Pauliny Muszczek, Oli Pająk, Agaty Porwoł oraz Marty Wołoszyn) razem z la Normandie (przygotowane przez kl. 1d – Alicję Filę, Zuzię Kulik, Oliwię Kapkę, Elżbietę Płaczek, Polę Derner, Kingę Domańską, Błażeja Dara i Karolinę Motykę). Szczególne wyróżnienie za scenariusz trafiło do la Provence (w wykonaniu kl. 1d – Karoliny Łęgowik, Madzi Biegun, Anety Szwedy, Patrycji Lisek, Zuzi Karni, Oliwii Obłój i Elizy Hulim).

W między czasie swoim talentem wokalnym podzieliła się Pola Derner, która zaśpiewała utwór  Avenir Louane oraz Paulina Jądro – podkład muzyczny do piosenki La Seine z filmu animowanego Un monstre à Paris. Później  mieliśmy okazję obejrzeć trzy zwycięskie tiktoki, przygotowane przez Anetę Szwedę z klasy 1d, Natalię Czepczor z klasy 2aL oraz Izabelę Paniczek, uczennicę klasy 2f.

Pierwszą część Frankofonii zakończyło pamiątkowe zdjęcie i występ  Martyny Bałazy z klasy 1b, która podzieliła się z nami piosenką La vie en rose Edith Piaf. Wszystkie nagrodzone filmy, jak i występujących artystów nagrodziliśmy oczywiście wirtualnymi brawami, włączając mikrofony.

W drugiej części czekały na nas dwa wykłady. Pierwszy, przygotowany przez Panią Profesor języka angielskiego, Dominikę Wójcicką, opierał się na powiązaniach między językiem francuskim a językiem angielskim. Po opanowaniu  wiedzy z tego zakresu, udało nam się nawet wygrać milion w wirtualnych milionerach! Drugi wykład poprowadził zaproszony gość, student filologii, Tomasz Zielnik, który przybliżył nam realia tłumaczenia tekstów. Na końcu był czas na zadawanie pytań i krótką dyskusję.

Mimo specyficznych warunków, udało nam się po raz kolejny uczcić święto języka francuskiego, ale i poznać się lepiej oraz spędzić miło czas, a przede wszystkim dowiedzieć się, że nauka francuskiego jest inwestycją, która zwraca się w najmniej oczekiwanym momencie, a vouloir c’est pouvoir (chcieć to móc).

I pamiętajcie, Antygona nie znała języka francuskiego i zginęła. Przypadek? Nie sądzę… ;))

Przygotowała Zuzia Kralka, uczennica klasy 2a