23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji nasi nauczyciele dzielą się z Wami tytułami książek, które utkwiły im w głowach i sercach. Przedstawiamy propozycję przygotowaną przez p. Marzenę Bajorską.
„Co zostaje po człowieku? Nie to, co zgromadził, zebrał, tylko to, co rozdał” – słowa Natana Grossa z listu do Janusza Stępińskiego, otwierające opowieść o Wisławie Szymborskiej, to piękna definicja życia znanej poetki – uznanej, a jednak nie do końca poznanej, odkrytej, „odsłoniętej” przed światem. Rąbka tajemnicy o „życiu wewnętrznym” noblistki stara się uchylić przed czytelnikiem Joanna Gromek-Illg w książce „Szymborska. Znaki szczególne”. Snując intrygującą opowieść, koncentruje się na osobowości i psychice poetki, do którego dostępu od lat broniła, stanowczo powtarzając: „To po mojej śmierci”…
Dzieło Joanny Gromek-Illg stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na nurtujące pytanie: Jaka naprawdę była Szymborska? Na podstawie listów, rozmów ze znajomymi i przyjaciółmi pisarki autorka dzieła próbuje odtworzyć tę część życia, którą noblistka najskrzętniej chroniła. Nie bez powodu jeden ze znajomych napisał do Szymborskiej: „Wisełko, jesteś taka wieloraka”, co potwierdza przekonanie, że poetki nie można w żaden sposób zaszufladkować.
Książka Joanny Gromek-Illg „Szymborska. Znaki szczególne” jest podobna do bohaterki dzieła – to opowieść niebanalna, intrygująca, kryjąca w sobie wdzięk i dziewczęcy urok w połączeniu z niezwykłą dojrzałością oceny współczesnego świata.
Polecam nie tylko jako interesujące uzupełnienie wiadomości przed maturą, ale przede wszystkim jako spotkanie z ciekawym człowiekiem, którym niewątpliwie była Wisława Szymborska!
Marzena Bajorska – nauczycielka języka polskiego w I LO w Rybniku