Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Frankofonia 2023 – relacja

Frankofonia 2023 – relacja

Międzynarodowy Dzień Frankofonii to szczególny czas dla wszystkich miłośników języka francuskiego. W “Powstańcach” wydarzenie z okazji tego dnia odbywa się co roku.

Na tegorocznej Frankofonii nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Rozpoczął Fabian Amalio utworem jazzowo-bluesowym “Petite Fleur”. Wiktoria Gatnar przecudownie zagrała na flecie “Pavane”. Mieliśmy również przyjemność usłyszeć znane piosenki: “Sous le ciel de Paris” w wykonaniu Matyldy Wajner oraz “L’accordéoniste” śpiewanej przez Krzysztofa Rożka. Z wierszem “Wino Mordercy” wystąpiła doskonała recytatorka – Zuzia Kralka z klasy 4a. Fenomenalne występy taneczne Ofelii Sobik, Ani Szwedo oraz Marysi Kieczki podbiły serca widowni.

Francja jest skarbnicą inspiracji. Właśnie tam znajdziemy muzea z najpiękniejszymi dziełami sztuki. Opowiedziała nam o tym Antonina Snopek, tegoroczna maturzystka z klasy artystycznej. Nie można zapominać o tym co najbardziej francuskie, czyli oczywiście o modzie. Krzysztof Rożek z klasy 2a przygotował wyczerpujący wykład na temat projektantki Coco Chanel i jej twórczości. Uczniowie “Powstańców” założyli berety i charakterystyczne bluzki w paski. Część z nich ubrała się w stylu wspomnianej wcześniej ikony mody. Jednak Frankofonia to nie tylko Francja – warto pamiętać o innych krajach, które ją współtworzą. Są to na przykład Wietnam, Maroko, Madagaskar, Kanada, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Vanuatu. Uczniowie klas drugich przybliżyli nam je w swoich prezentacjach.

Ważną częścią tego wydarzenia są konkursy. Klasy pierwsze rywalizowały w rzucie beretem, poznaliśmy też wyniki konkursu na projekt torby. Na grafikę Laury Draczki zagłosowało najwięcej uczniów.

Ale największą furorę zrobił konkurs na deser francuski. Z kosztowaniem ponad 30 deserów zmagało się jury – Pani Jadwiga Juraszczyk, Pani Aleksandra Kotas, Pani Jolanta Stelmach-Adamczyk, pan Arkadiusz Tabacki oraz przedstawicielka Samorządu Szkolnego Emilia Golda. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Mistrzem deserów francuskich została Natalia Jędrycha, która przygotowała tartę cytrynową, a tuż za nią stanęły Małgosia Manastyrska i Madzia Zaczek. Także na uczniów czekał poczęstunek. Na przerwach mogli spróbować przeróżnych pyszności.

Frankofonię zamknął występ klasy 3b, która zaśpiewała piosenkę “On écrit sur le mur”.

Niewątpliwie był to dla nas wszystkich świetnie spędzony czas. Merci beaucoup!

Aleksandra Adamczyk

Zdjęcia: Krzysztof Pierchała