Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I LO w Akcji Żonkil

I LO w Akcji Żonkil

I LO w Akcji Żonkil – społeczno-edukacyjnym projekcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Nasze liceum wraz z innymi szkołami, bibliotekami oraz instytucjami kultury na terenie całej Polski włącza się 19 kwietnia w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym celu weźmiemy udział w jedenastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej tamto wydarzenie.

W tym roku zostanie rozdanych 450 tysięcy papierowych kwiatów symbolizujących liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu, a także w naszej placówce. Akcję Żonkile wspierają Ambasadorzy i Ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kamiński, Bartosz Gelner oraz wolontariusze.

Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Na jej motywach Muzeum Polin stworzyło poruszającą animację dla uczniów i uczennic, którą będzie można zobaczyć 19 kwietnia na kanale YouTube.

W szkole odbędzie się szereg działań, które będą miały na celu upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jedną z atrakcji będzie spotkanie uczniów naszego liceum z Panią Małgorzatą Płoszaj – autorką książki „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach z szuflady Małgosi” w auli o godzinie 10.00.