Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Spotkanie z Małgorzatą Płoszaj

Spotkanie z Małgorzatą Płoszaj

19 kwietnia o godzinie 10.00 w auli w ramach Akcji Żonkil – społeczno-edukacyjnego projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprosiliśmy w mury naszej szkoły kolejnego gościa. Małgorzata Płoszaj to przewodniczka po Rybniku i rybnickiej Zabytkowej Kopalni Ignacy, tropicielka śladów przeszłości, autorka bloga szufladamalgosi (Szuflada Małgosi), przybywająca z interesująca książką oraz niezwykłymi opowieściami dotyczącymi historii naszego miasta.

„Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach…” to książka o ocaleniu, miłości, dorastaniu, cierpieniu, śmierci oraz nadziei, która ratuje nawet w najmroczniejszych czasach. To również niezwykła lektura odsłaniająca historie ludzi, o których wielu z nas (rybniczan) nie miało pojęcia. Powstała z pasji, determinacji, a przede wszystkim z szacunku do drugiego człowieka oraz chęci przywrócenia twarzy, biografii tym, którzy tworzyli historię Rybnika. Autorka przedarła się przez tysiące stron dokumentów, wertując Internet, odnajdując informacje na temat Żydów, docierając do wielu potomków dawnych mieszkańców miasta i jego okolic. Książka pozwala czytelnikowi odkryć karty „wymazanej” przeszłości, przywraca pamięć oraz godność tym, których historia potraktowała w tak okrutny i bezduszny sposób.

Zapowiada się niezwykle interesujące spotkanie!