Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku JuFeNalia – Maciej Lipiński o pracy w CERN-ie

JuFeNalia – Maciej Lipiński o pracy w CERN-ie

Kolejnym gościem w ramach JuFeNaliów był dr inż. Maciej Lipiński, pracownik Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. We wtorek 2 stycznia 2018 roku poprowadził on wykład pt. ?Od bozonu Higgsa do neutrino i antymaterii, czyli co i jak badamy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN?.

Po przerwie świątecznej chłonni wiedzy uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu, który poprowadził dr inż. Maciej Lipiński ? absolwent I LO. Jako pracownik Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie podzielił się nowymi odkryciami i ciekawie objaśnił sposób ich działania. Opowiadał o plusach jego pracy wraz z osobami, pochodzącymi niemal z całego świata i zachęcał do wzięcia udziału w programach edukacyjnych, przygotowanych specjalnie dla licealistów, studentów i absolwentów studiów. Spotkanie z pewnością zmotywowało uczniów do stawiania sobie celów i dążenia do ich realizacji.

Wiktoria Sklarek kl. 1b

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku trwa Jubileuszowy Festiwal Nauki 2017/18, czyli JuFeNalia, zorganizowany z okazji 95-lecia istnienia I LO.

http://zs1.rybnik.pl/jufenalia201718.html

Jubileuszowe spotkania z absolwentami szkoły będą odbywały się przez cały rok szkolny 2017/18.


Maciej Lipiński jest absolwentem I LO w Rybniku. Uzyskał tytuł inżyniera informatyki na angielskim Uniwersytecie Coventry jak również tytuł magistra inżyniera elektroniki oraz doktora telekomunikacji na Politechnice Warszawskiej.

Od 2010 roku pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie (www.cern.ch), gdzie specjalizuje się w synchronizacji oraz sterowaniu akceleratorami. Reprezentuje CERN w organizacjach międzynarodowych odpowiedzialnych za technologie, na których oparte są sieci telefonii komórkowej, sieci Ethernetowe czy WiFi. Przewodniczy międzynarodowej komisji adaptującej na potrzeby przemysłu technologię, która została opracowana w CERN i której jest współautorem (www.cern.ch/white-rabbit).

W wolnych chwilach biega w pół-maratonach, jeździ w Alpach na rowerze lub nartach, albo podróżuje z aparatem fotograficznym w ręku.