Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku JuFeNalia – Marek Twaróg o dziennikarstwie

JuFeNalia – Marek Twaróg o dziennikarstwie

17 października w ramach JuFeNaliów odbyło się kolejne spotkanie z naszym absolwentem.

Tym razem w gościnne mury naszego liceum zawitał Pan Marek Twaróg – dziennikarz, redaktor naczelny Press.pl i Presserwisu, wcześniej szef „Dziennika Zachodniego” i „Strefy Biznesu”. Zaproszony przez nas prelegent był także redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej”, a także wraz z P. Arkadiuszem Golą współtwórcą kilku publikacji książkowych i albumowych – m.in. „Ludzie z węgla” i „Królestwo niebieskie”, związanym również  z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego. 

Podczas spotkania uczestnicy wykładu mogli podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: Po co nam dzisiaj  dziennikarze? W czasie prelekcji uczniowie (głównie z klas humanistycznych) mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega praca dziennikarza? Celem spotkania było również odpowiedź na pytanie: jak wygląda praca korespondenta wojennego? Kogo współcześnie można nazwać prasową, telewizyjną ikoną dziennikarstwa? Czy praca w tym zawodzie wymaga odporności na stres? Które z cech są w tej profesji niezbędne?

W trakcie spotkania z naszym absolwentem uczniowie mogli poznać kulisy dziennikarskiego fachu. Uczestnicy zgłębiali tajniki interesującego zawodu, zadawali wiele dociekliwych pytań  i próbowali znaleźć odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania: jaką rolę współcześnie odgrywa dziennikarz?  Czy powinien stać na straży prawdy? Co to znaczy być dzisiaj niezależnym dziennikarzem?

Uczniowie mogli również dowiedzieć się, jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz, by w sposób profesjonalny i rzetelny przekazywać prawdę i wiedzę o współczesnym świecie. Pan Marek Twaróg przekonywał słuchaczy, że profesja dziennikarza jest ekscytująca, niezwykła, a jednocześnie wymagająca, a nawet bywa niebezpieczna.