Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku „Dzieje pierwszej publicznej szkoły średniej w Rybniku”

„Dzieje pierwszej publicznej szkoły średniej w Rybniku”

W okazji jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku została wydana książka autorstwa Dawida Kellera.

– 22 lata temu, kiedy kończyłem to liceum, nie spodziewałem się, że zostanę historykiem i przyjdzie mi badać dzieje Polski, Europy oraz własnej szkoły – mówi Dawid Keller, autor monografii „Dzieje pierwszej publicznej szkoły średniej w Rybniku”, którą zaprezentowano po raz pierwszy 14 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, gdzie świętowano 100. urodziny I LO.

Opisująca dzieje szkoły książka została wydana przez rybnickie muzeum w ramach cyklu „Zeszyty Rybnickie”.

– Książka ma dwie części: tekst, który opowiada historię sięgającą nie tylko do początków tej szkoły z roku 1922 roku, ale do gimnazjum jako takiego, bo to, że kształcenie humanistyczne zawsze stało w tej placówce na wysokim poziomie, ma swoje źródło w początku wieku XIX. Druga część publikacji zawiera 100 wybranych fotografii, z których część nie była wcześniej publikowana – dodał Dawid Keller, maturzysta I LO z 2000 roku.

Dla zainteresowanych książka dostępna jest w sekretariacie szkoły:
https://1lo.rybnik.pl/szkola/sekretariat

Dawid Keller, autor publikacji