Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku JuFeNalia – Rafał Wachnik o przygodzie z koleją

JuFeNalia – Rafał Wachnik o przygodzie z koleją

Kolejnym gościem w ramach JuFeNaliów był dr inż. Rafał Wachnik, Naczelnik Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego Wydziału ds. Systemów Zarządzania i Monitorowania. Poprowadził on wykład pt. ?Transport kolejowy - najbezpieczniejsza forma masowego transportu lądowego?.

W poniedziałek 18 grudnia odbyło się spotkanie z doktorem inżynierem Rafałem Wachnikiem. Tematem był transport kolejowy jako najbezpieczniejsza forma masowego transportu lądowego. Pan Rafał opowiedział o swojej pracy w Departamencie Bezpieczeństwa Kolejowego, prezentując wykresy z danymi dotyczącymi wypadków na kolei. Pokazał także kilka filmów na temat głównego czynnika powodującego wypadki, czyli ludzi – w samochodach oraz pieszych. Praca naszego Gościa jest ciekawa i odpowiedzialna.

Karol Tokarski III A

dr inż. Rafał Wachnik

Członek korpusu służby cywilnej, rozprawę doktorską obronił na Wydziale Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu Humanistyczno-Technologicznego w Radomiu, absolwent Katedry Transportu Szynowego Politechniki Śląskiej w Katowicach. Od 2013 pracownik Urzędu Transportu Kolejowego. W początkowym okresie zajmował się certyfikacją systemów zarządzania utrzymaniem (MMS), następnie nadzorem nad systemami zarządzania, w tym również bezpieczeństwem (SMS). Kolejnym zadaniem był nadzór nad proaktywnym zarządzaniem bezpieczeństwem poprzez działania związane z szeroko rozumianą kulturą bezpieczeństwa oraz współpracą międzynarodową pomiędzy NSA wraz z koordynacją nadzoru nad postępowaniami prowadzonymi przez komisje kolejowe. Aktualnie zajmuje się certyfikacją systemów zarządzania w transporcie kolejowym oraz monitorowaniem jego bezpieczeństwa. Członek grup roboczych Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (EUAR). A prywatnie wykładowca, mąż i ojciec, miłośnik dobrego brzmienia w swoim otoczeniu.