Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Kewin i Ada wygrali 11. ?Kinomaniaka?

Kewin i Ada wygrali 11. ?Kinomaniaka?

W jedenastej edycji Konkursu Wiedzy o Filmie ?Kinomaniak? ponownie tryumfował Kewin Szymik, który tym razem rywalizował w parze z Adą Ryszką.

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyła się jedenasta edycja Konkursu Wiedzy o Filmie ?Kinomaniak?. Do rywalizacji przystąpiło 18 par z sześciu rybnickich szkół ponadgimnazjalnych (I LO, II LO, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Zespół Szkół Budowlanych).

W pierwszej części konkursu uczniowie w parach rozwiązywali test, w którym można było zdobyć 50 punktów. Pytania dotyczyły filmów wyprodukowanych od 1990 roku. Uczestnicy zmierzyli się m.in. z oscarową krzyżówką. Musieli też uzupełnić tytuły o brakujące nazwy miast. Nie zabrakło także pytań zamkniętych i otwartych, typu:

Jakiego znanego artystę w filmie ?Ostatnia rodzina? zagrał Andrzej Seweryn?

Co zamiast dłoni miał tytułowy Edward z filmu Tima Burtona?

Kto udzielił głosu bałwanowi Olafowi w polskiej wersji filmu ?Kraina lodu??

Kto w latach 90-tych XX wieku wcielił się w postać Jamesa Bonda?

Do flagi jakiego kraju nawiązują ?Trzy kolory? w tytułach filmów Krzysztofa Kieślowskiego?

>> Test z 11. edycji ?Kinomaniaka? – pobierz

W części testowej najlepiej wypadł duet Kewin Szymik (ZSEU) i Ada Ryszka (I LO), który stracił tylko 1 punkt. Młodzi ?kinomaniacy? nie rozpoznali jedynie kadru z Monicą Bellucci z filmu ?Malena?. Do finału awansowali również Jakub Tetla i Monika Malinowska z ZST (42 pkt.), Zuzanna Murzyn i Klaudia Żymełka z II LO (41 pkt.), Leszek Komorowski i Szymon Gamrat z I LO (41 pkt.) oraz Magdalena Araszczuk i Natalia Mielimonka z I LO (41 pkt.).

Pięć ww. par z połową punktów wywalczoną w części testowej rozpoczęło grę o zwycięstwo w finale. W decydującej rozgrywce uczniowie musieli rozpoznać plakaty (m.in. ?Dług? i ?Pianista?), muzykę (m.in. ?Evita? i ?Pan Tadeusz?) czy fragmenty filmowe (m.in. ?Siedem? i ?Bękarty wojny?). Jedną z konkurencji były także tradycyjne kalambury (m.in. ?Człowiek, który gapił się na kozy? i ?Transformers?). Uczestnicy zabawy odpowiadali również na pytania za 1, 2 i 3 punkty oraz odgadywali nazwiska ludzi filmu po prezentacji ich krótkich biografii.

W ostatecznym rozrachunku laureatem konkursu został ubiegłoroczny zwycięzca Kewin Szymik. Tym razem rywalizował on w parze z Adą Ryszką, która rok temu była druga. Mieszany duet z ?Ekonomika? i ?Powstańców? zanotował imponujący wynik 45,5 pkt. Drugie miejsce obronili po części testowej Jakub Tetla i Monika Malinowska z 36 pkt. Na trzecim stopniu podium stanęli ex aequo Zuzanna Murzyn i Klaudia Żymełka oraz Leszek Komorowski i Szymon Gamrat. Obie pary uzbierały po 34,5 pkt. Stawkę finalistów zamknęły Magdalena Araszczuk i Natalia Mielimonka z dorobkiem 33,5 pkt.

Organizatorem konkursu od 11 lat jest miłośnik kina i nauczyciel w I LO, Adam Doliba. W tym roku do pracy w jury zaprosił on Mariolę Rak (prezes DKF Ekran) i Agnieszkę Chorab (laureatka jednej z poprzednich edycji ?Kinomaniaka?).

Laureaci otrzymali liczne nagrody, w tym m.in. bilety do kina i teatru, książki o tematyce filmowej, płyty DVD czy długopisy z logo ?Kinomaniaka?.

Sponsorami nagród w tegorocznej edycji konkursu byli: Rada Rodziców przy I LO w Rybniku, Dyskusyjny Klub Filmowy ?Ekran?, Multikino, Teatr Ziemi Rybnickiej i Cinema City.

Foto: Marta Brodawka